e
sv

Bebekler kaçıncı aydan sonra ek gıdaya başlamalıdır?

69 Okunma — 14 Aralık 2023 19:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni doğan bebekleriniz için anne sütünden sonra verebileceğiniz ek besinler neler olmalıdır?

Yeni doğan bir bebeğin gereksinim duyduğu tek besin anne sütüdür. Bilhassa doğum sonra 4-5 gün boyunca anne tarafından bebeğe verilen kolostrum sütü öteki bir simiyle ağız sütü bebek için hayli yararlıdır ve bebeğe bağışıklık kazandırır. Olağanda gelen sütten farklı bir formüldür ve rengi daha sarımsıdır. Bileşiminde yüksek oranda protein ve bağışıklık kazandıran immünoglobulin içerir. Laktoz ve süt yağı olağan süte nazaran daha düşüktür. Kolostrumun en değerli özelliği bebeğin şimdi gelişmemiş olan bağırsak florasını desteklemektedir.

EK BESİNE NE VAKİT GEÇİLMELİ?

Bebeklerinizin ek besine geçmesi için ülkü müddet 6 aydır ve daha öncesinde ek besine geçmek için tez etmememiz gerekir. Bebekler genelde 6 aydan evvel verilen ek besinleri ağızlarından çıkarma ve itme eğilimi gösterirler ve buda bebeklerin şimdi hazır olmadığını anlamamızı sağlar. Bu etapta yiyecekleri ağzın ön kısmından geriye taşımak için kâfi kas uyumuna sahip değildirler. Bebeklerin ek besine hazır olduklarını anlamamız için birtakım ipuçları vardır. Onlardan kimileri;

 1. Yiyecekleri lisan ile itme refleksinin ortadan kalkar,
 2. Baş denetiminin yeterli olması, yani bebeğin başını sabit tutabilir,
 3. Diğer insanların yedikleriyle ilgilenir,
 4. Ellerini yahut oyuncaklarını ağzına sokar

EK BESİN OLARAK NELER VERİLEBİLİR?

Bebekler 6. aydan itibaren ek besine başlayabilir. Ek besine haşlanmış havuç, brokoli, elma, muz, patates, armut üzere mevsimine uygun meyve ve sebzeler ya da yoğurt verilebilir. Bebekler bu sürece alıştığında ilerleyen devirlerde ise haşlanmış sebzelerden çorba yapılarak yedirilebilir.

İpucu

Bebek,Süt

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Bebekler kaçıncı aydan sonra ek gıdaya başlamalıdır?