e
sv

Güneş bakım rutini: doğrular ve yanlışlar

78 Okunma — 14 Aralık 2023 19:24
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güneş bakım rutininizde yapmanız ve yapmamanız gerekenleri anlattık.

1- Güneş Kreminizi Cilt Tipinize Nazaran Seçin

Güneş kremleri mineral ve kimyasal olarak ikiye ayrılıyor. Kimyasal koruyucuların içeriğinde UV ışınlarını emip filtre misyonu gören oktinoksat ve oksibenzon bulunurken mineral eserlerde ise fizikî muhafaza sağlayan ve UV ışınlarını geri yansıtan çinko oksit yahut titanyum oksit bulunuyor. Hassas yapılı kimi ciltler kimyasal koruyuculara reaksiyon verirken mineral eserlerin kimilerindeyse ciltte beyaz iz bırakma üzere sorunlar olabiliyor. Bu yüzden cilt yapınızı ve davranışını bilerek en hakikat formülasyonu seçmeye dikkat etmelisiniz. Ya da örneğin kuru bir cildiniz varsa daha nemlendirici eserleri, terlemeye meyilliyseniz suya sağlam alternatifleri deneyebilirsiniz.

   

2- Yüksek Kollayıcı Eserler Kullanın

Cildinizi güneşten tam manasıyla korumak için yüksek faktörlü güneş gözetici eserler tercih edin. Lakin abartıya kaçmaya gerek olmadığının da altını çizelim. En az 30 faktör ve azamî 80 faktörlü bir güneş kollayıcı kullanarak, cildinizi UVA ve UVB ışınlarından tesirli bir formda koruyabilirsiniz.

   

3- Gerçek Ölçüde Eser Kullandığınızdan Emin Olun

Söz konusu güneş esirgeyici olduğunda optimum uygulama ölçüsünü bulmak kıymetli. Yaklaşık bir çay kaşığı kadar güneş koruyucuyu yüzünüze ve boyun bölgenize uygulayarak hakikat oranı elde edebilirsiniz. Bir öteki metot de 13 nokta tekniği. 3 alına, 3’er tane yanaklara, 2 çeneye ve 2 tane de burun üstüne nokta koyarak kendiniz için kusursuz ölçüsü elde edebilirsiniz.

     

4- Son Kullanma Tarihine Bakın

Bir evvelki yazdan kalma eseriniz üzgünüz lakin artık gereğince tesirli değil. Güneş koruyucunuzun son kullanma tarihi epeyce kıymetli. Eski yahut müddeti dolmuş güneş koruyucuları tesirli olmayabilir ve cildinizi gereğince koruyamayabilir. Bu yüzden kreminizin tazeliğinden emin olmanızda yarar var.

5- Gün Sonunda Cildinizi Temizleyin

Güneş hami eserlerin gün sonunda gözenekleri tıkayabileceğini unutmayın. Bu kremleri bir nemlendirici üzere değil, makyaj eseri üzere düşünün. Hasebiyle, makyaj yapmadığınız günlerde bile tertipli olarak cilt temizleme rutininizi uygulayarak cildin nefes almasını sağlayın.

6- Koruyucunuzu Sık Sık Yenileyin

Koruyucu eserlerin etkinliği dakikalar geçtikçe azalıyor. Bilhassa suyla temas yahut terleme ise koruyuculuğun azalma suratını artırıyor. Bu yüzden güneş koruyucunuzu muhakkak aralıklarla – 2, 3 saatte bir- tekrar uygulayarak tesirli bir müdafaa sağlayabilirsiniz.

 

7- Yalnızca Yüzle Hudutlu Kalmayın

Güneş müdafaasını yalnızca yüzünüze uygulamak kâfi değil. Öteki açıkta kalan bölgeleri de unutmamalısınız. Boyun, kollar ve bacakların yanında el üstleri, göz kapakları ve dudakları da unutmadığınızdan emin olun.

 

8- Zamanlamayı Düzgün Ayarlayın

Kimyasal koruyucuların aktive olması için yaklaşık 20 dakika – yarım saatlik bir vakit gerekli. Bu yüzden güneşe çıkmadan, eseri kâfi bir müddet evvel sürdüğünüzden emin olun. Makyajınızı yapmadan evvel cildin eseri uygunca emmesini bekleyin.

           

Güzellik

Güneş Hami,Ürünler,Koruyucu,Ürün,Cildiniz,Cilt,Güneş

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Güneş bakım rutini: doğrular ve yanlışlar