e
sv

Ebeveyn Tutumları Babanın Rol ve Sorumlulukları Nelerdir?

1944 Okunma — 10 Nisan 2022 14:51
Ebeveynlikte Babanın Rol ve Sorumlulukları Nelerdir?
avatar

Magazinpark

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ebeveyn Tutumları Babanın Rol ve Sorumlulukları Nelerdir?

Babaların değişen rolleri ve sorumlulukları

Ebeveyn Tutumları Babanın Rol ve Sorumlulukları Nelerdir? Modern hanelerde babaların rolü önemli ölçüde değişti. Babalar çocuklarının yetiştirilmesine daha fazla dahil oluyor. Babalık rolleri artık finansal ve disiplin meseleleriyle sınırlı değildir. Babalar için ebeveynlik aynı zamanda çocukların duygusal, psikolojik ve fiziksel olarak gelişmesine yardımcı olmakla ilgilidir.

Bugün birçok baba, çocuklarına bakmaktan daha fazlasını yapabilir. Buna fiziksel ve psikolojik sorunları olan çocuklar da dahildir. Günümüz ekonomisindeki farklı eğilimler ve bakıcılık rolleri nedeniyle ebeveynlikteki roller değişmektedir . Daha fazla erkek bakım işlerine katılıyor ve daha fazla kadın ekonomiye katkıda bulunmaya çalışıyor.

Ebeveynlik genel olarak önemli bir dinamik değişim yaşıyor. Babalıktaki dinamik değişime katkıda bulunan farklı baba türleri şunlardır:

Çocuklarıyla evde kalan babalar
Boşanmış babalar
Üvey babalar
Evde oturmayan babalar

Bir babanın önemi

Ebeveynlikte baba katılımı çok önemlidir. Babalar önemlidir çünkü aşağıdakileri yaparlar:

Çocuğun başarısını etkileyin. Babalar ebeveynliğe dahil olduğunda eğitim başarısı şansı artar. Çocukların genç yaşta doğum, okuldan atılma veya hapis cezasına çarptırılma gibi durumlara karışma olasılıkları daha düşüktür.

Sağlıklı duygusal gelişime katkıda bulunun. Eşiyle olan çatışmaları saygıyla ve şiddete başvurmadan çözme eğiliminde olan babalar, çocuklarının sağlam duygusal gelişimlerine katkıda bulunur. Çocuklar, ilişkilerde ne bekleyeceklerini ve partnerlerine nasıl davranacaklarını öğrenirler.

Çocuğun genel refahını iyileştirin. Şimdiki babalar, çocuklarının daha iyi yaşam seçimleri yapmayı öğrenmelerine yardımcı olur. Babalar, çocuklarının bilişsel gelişimine büyük katkı sağlar. Gelişmiş bilişsel işlevi olan çocuklar, daha fazla sevildiğini hissederler.

Mali destek sağlayın. İlgili babalar daha büyük hane faturalarına katkıda bulunabilir.

Babalar çocuklarına başka bir bakış açısı sağlar. Babalar farklı bir bakış açısı sağlayabilir. Babalar durumları annelerden farklı şekilde ele alabilirler. Anneler çocuklarına karşı koruyucu olma eğilimindeyken babalar merak ve tecrübeye teşvik edebilir.

Ebeveynlikte Babanın Rol ve Sorumlulukları Nelerdir?

Ebeveynlikte babanın sorumlulukları

Babalık aşağıdaki gibi sorumluluklarla birlikte gelir:

Aileyi desteklemek. Gebeliğin ilk aşamalarından itibaren onların varlığı anne üzerindeki baskıyı hafifletir. Maddi yardım dışında, babalar doğumdan sonra anne ve çocukla fiziksel olarak ilgilenebilirler. Anneyi desteklemek, çocuğun gelişimini sürdürmesine yardımcı olur.

Bilişsel gelişim. Babalar yeni yürümeye başlayan çocuklarıyla oynarken, diğer insanlarla ikincil bir duygusal bağ geliştirmelerine yardımcı olurlar. Annenin bağı birincil bağdır.

Otorite figürü. Babalar, çocuğunun sorunları nasıl çözeceğini öğrenmesine yardımcı olan otorite figürü olma sorumluluğuna sahiptir.

Güvenilir kalın. Ergenlik döneminde güvenilir bir figür oluşturmak ve sürdürmek babaların sorumluluğundadır. Babalar, bu yıllarda onlara karşı sabırlı davranarak gençlerin güvenini kazanabilirler.

Destekleyici bir baba olmanın ipuçları

Çocukla biyolojik ilişkiniz babalığı sınırlamaz. Babalık, çocuklarınızla olan ilişkinin kalitesiyle ilgilidir.

İyi bir baba olmak için şu ipuçlarını deneyebilirsiniz:

Zaman geçirmek. Çocuğunuzla geçireceğiniz zamanı planlayın. Fiziksel varlık bir çocuk için önemlidir.

Dinlemek. Çocuğunuza yakınlaşmak için, davranışlarını anlatmaktan çok onları dinlemeyi tercih etmelisiniz.

Olumlu bir rol model olun. Unutmayın, çocuklar taklit yoluyla öğrenirler. Çocuğunuz tahmin edebileceğinizden daha fazlasını gözlemler ve bilir. Daima olumlu davranışlar sergileyin.

Çocuğun annesine saygı gösterin. Çocukların şimdiki ve gelecekteki ilişkilerini nasıl ele aldıkları, annelerine nasıl davrandığınız etkileyecektir. Ona saygılı davranmak ilişkilerini etkiler.

Şefkat göstermek. Çocuğunuzun güvende hissetmesini sağlamak için, birlikte olduğunuzda ona sevgi gösterme alıştırması yapın.

Hazır ol. Babalık asla bitmez. Çocuklar yokluğunuzu fark eder. Önemli yaşam olaylarında görünmeye, birlikte kaliteli zaman geçirmeye ve birlikte oynamaya çalışın. Ebeveyn Tutumları Babanın Rol ve Sorumlulukları Nelerdir?

 • İsimsiz
  2 yıl önce

  OTORİTER TUTUM.
  MÜKEMMELİYETÇİ TUTUM.
  AŞIRI HOŞGÖRÜLÜ TUTUM.
  İLGİSİZ VE KAYITSIZ TUTUM.
  TUTARSIZ TUTUM.
  DEMOKRATİK TUTUM.

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

Ebeveyn Tutumları Babanın Rol ve Sorumlulukları Nelerdir?