e
sv

10 Adımda Manikür Nasıl Yapılır?

1813 Okunma — 15 Mart 2022 13:10
Evde Manikür Yapımı
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Güzel bir manikür zarif görünen ve hissettiren birşeydir ancak dışarıda manikür yaptırmanın maliyeti artık çok  daha maliyetli. Manikürde zamandan ve paradan tasarruf etmek istiyorsanız, evde kendin yap manikür için temel adımlarımıza ihtiyacınız olacak, üstelik maliyetin çok altında. Bu kişisel bakım ritüeli sırasında acele etmeden dinlenebilmeniz için 1-2 saat ayırmanızı öneririz.

Manikür Nedir?

Manikür el ve tırnak bakımının genel adıdır. Törpüleme, oje sürme ve tırnak diplerinde ki etlerin temizlemesine denmektedir. 

Evde Manikür Yapımı 

Adım 1: Manikür malzemeleri

Her zaman hazır da bulunan bir çantada aşağıdakileri bulundurduğunuzdan emin olun.

 • Oje çıkarıcı ve pamuklu çubuklar veya pedler
 • Tırnak makası
 • Zımpara tahtası ve tırnak tamponu
 • Kütikül itici ve pense
 • Nasır/kütikül sökücü
 • El/tırnak nemlendirici
 • Baz kat
 • Tırnak cilası
 • Şeffaf son kat

Adım 2: Daha önce sürdüğünüz ojeleri çıkarın

Aseton almak ya da almamak işte bütün mesele bu.

Eczanedeyken ve hangi tür aseton alacağınızı merak ettiğinizde şunu aklınızda bulundurun: Asetonsuz oje çıkarıcılar, aseton bazlı olanlardan daha yumuşaktır AMA aseton bazlı çıkarıcı çok daha hızlı çalışacak ve onunla temas halinde olacaktır. 

Adım 3: Tırnakları şekillendirin

manikür nedir? manikür nasıl yapılır?

Gerekirse tırnaklarınızı klipsleyin ve ardından nazikçe törpüleyin. Hafifçe yuvarlatılmış bir tırnak şekli veya kare yuvarlatılmış kenar genellikle gitmek için en iyi yoldur, ancak istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz.

Parçalanmayı en aza indirmek için metal veya aşırı kaba tırnak törpülerinden kaçının. Bunun yerine, hafifçe aşındırıcı bir zımpara tahtası veya kristal tırnak törpüsü seçin. Düz bir yüzey sağlamak için tırnakların üstlerini ve kenarlarını hafif aşındırıcı bir tamponla pürüzsüz hale getirin, ancak unutmayın tırnakları çok pürüzsüz bir şekilde cilalarsanız cila da yapışmaz ve kelimenin tam anlamıyla hemen kayabilir.

Adım 4: Evde manikür suyu hazırlama!

Manikür suyu hazırlama

Ahh… rahatlatıcı kısım. Ellerinizi ılık (çok sıcak olmayan) bir kaseye koyun ve suya biraz yumuşak yüz temizleyici veya şampuan ekleyin. Kütikülü düzeltmeden önce ıslatmak çok önemlidir, ancak aşırı ıslatma aslında cilde ve tırnaklara zarar verir, bu nedenle bu adımı üç dakika veya daha kısa süre ile sınırlayın.

Adım 5: Nasır/kütikül sökücü uygulayın

Tırnak çevresindeki kalınlaşmış deriyi keserken biraz tırnak eti çıkarıcı uygulamak çok yardımcı olacaktır! Adına rağmen, güçlü bir maddedir, bu nedenle kütikül bölgesinde birkaç saniyeden fazla oturmasına izin vermeyin.

Adım 6: Manikür Pensi ile Tırnak çevresindeki fazla kütikülü ve nasırları çıkarın

Tırnak etlerinizi geri itin

Tırnak etlerinizi geri itin

Kitinizdeki kütikül iticiyi kullanarak kütikülü nazikçe tırnaktan geriye doğru itin, ancak çok fazla itmeyin çünkü tırnak büyümesine zarar verebilir veya kütikülü aşındırabilir.

2022’de Makyajınızı Mükemmel Şekilde Uygulama Rehberi

Kütikülü herhangi bir şekilde çekmemeye, kaldırmamaya, yırtmamaya,  zorlamamaya veya kesmemeye dikkat edin. Kütikül içine KAÇIRMAYIN; sadece bir çift metal kütikül pensesi ile serbest kenarı kıstırın. Bu adımı gereğinden az yapmak, aşırıya kaçmaktan daha iyidir çünkü kütikül, tırnak yatağını her türlü sorundan korumaya yardımcı olur.

Şimdi ayrıca tırnağın kenarlarındaki sarkıkları çıkarmanın da zamanıdır, ancak yine, tırnağın kendisini kesmemeye veya cildi çok derinden kesmemeye dikkat edin.

Adım 7: Nemlendirin

Vücut yağı, nemlendirici vücut kremi veya ipeksi, kokusuz yağ Cildi nemlendirmek ve yenilemek için tırnak etlerine ve ellerin her yerine masaj yapın.

Adım 8: Cila için hazırlanın

Tırnak üzerinde kalan nemlendirici maddeler ojenin düzgün bir şekilde yapışmasını engelleyecektir. Bir pamuklu çubuk veya ped kullanarak, kalıntıları gidermek için oje çıkarıcıyı tırnağın yüzeyine uygulayın. O bölgeyi nemli tutmak istediğiniz için kütikül üzerinde çıkarıcı bulaşmayı önlemeye yardımcı olsa da, yaparsanız endişelenmeyin çünkü cila kuruduktan sonra tırnaklarınıza tekrar nemlendirici uygulayacaksınız. Bu adımın en önemli kısmı, tırnağın üzerinde kesinlikle yağlı veya yumuşatıcı hiçbir şey kalmadığından emin olmaktır.

Diğer güzellik önerilerimiz için tıklayın..

Adım 9: Çivileri katmanlar halinde boyayın

 Zayıf veya kırılgan tırnaklarınız varsa, tırnağı desteklemek için bir taban kat sırt dolgulu oje kullanın. Baz kaplama ayrıca tırnakları lekelenmeye karşı korur (özellikle kırmızı ojeyi tercih ediyorsanız önemlidir) ve kırılmayı önler. Ardından, renk cilanızı katmanlar halinde uygulayın ve her katmanın katlar arasında kurumasını sağlayın. İki kat renkli cila ve ardından parlaklık eklemek için bir üst kat hile yapmalıdır.

Tırnak boyamada yeniyseniz, daha açık bir cila tonu kullanın; herhangi bir hata daha az fark edilir olacak!

İpucu: Gün aşırı tek kat üst kat ile manikürünüzü rötuşlamak için birkaç dakikanızı ayırın. Bu, “salondan” görünümü ve dayanıklılığı sürdürmede tüm farkı yaratabilir.

Herhangi bir hatayı kontrol edin ve temizleyin – neredeyse bitirdiniz! Tırnakların tamamen kuruması zaman alır, bu yüzden sabırlı olun. Bir fan yardımcı olur, ancak ısı kullanmayın (fön makinenizden gelen gibi) yoksa cila kırılır ve soyulur. Ayrıca, tırnaklarınızı fanın hava akışına çok yaklaştırmayın, aksi takdirde cilanızda kabarcıklar oluşur.

Manikür

Manikür

Adım 10: Nemlendiriciyi tekrar uygulayın! 

Ellerinizi ve tırnak bölgenizi sağlıklı tutmak için nemlendirici gerekir. Bu temel ürün olmadan harika tırnaklara ve ellere sahip olamazsınız.

Doğru araçları sıralarsanız ve doğru teknikleri kullanırsanız, kendinize kesinlikle güzel bir manikür yapabilirsiniz. Tabii ki, özel günler için veya sadece şımartılmak için profesyonel bir manikür yaptırmanın yanlış bir tarafı yok, ancak bunu kendi başınıza nasıl yapacağınızı bilmek size çok zaman ve para kazandırabilir!

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

10 Adımda Manikür Nasıl Yapılır?