e
sv

Türkiye’ye yakın gezilebilecek ülkeler

73 Okunma — 17 Aralık 2023 05:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Türkiye’ye vize ile gidebileceğiniz ülkeler hangileri, özellikleri neler? Gelin bakalım…

Macaristan

Orta Avrupa’da bulunan Macaristan, tarihi ve doğal güzellikleriyle binlerce turiste konut sahipliği yapmaktadır. Ülkedeki birçok yapı UNESCO tarafından müdafaa altına alınmıştır. Schengen vizesi ile ziyaret edilebilen Macaristan’ın Budapeşte, Debrecen ve Pecs üzere değerli kentleri kesinlikle ziyaret edilmelidir. “Işıklar Şehri” olarak isimlendirilen Budapeşte’de akşam ırmak cinsine çıkmak ve kenti bu halde görmek unutulmaz bir tecrübe olacaktır.

Letonya

Avrupa ülkeleri ortasında en emniyetli ülkelerden biri olarak bilinen Letonya’nın başşehri Riga’dır. Letonya halkı ekseriyetle aralıklı olarak isimlendirilir ve mutfaklarında tarım eserleri ve balık sıkça tüketilir. Gauja Ulusal Parkı, tabiat olağanüstüsü bir park olarak kesinlikle görülmeye pahadır.

Litvanya

SSCB’den ayrılan birinci ülke olan Litvanya, üç Baltık devletinden en kalabalık ve en büyük olanıdır. Ülkenin en eski inanış biçimi paganizm olsa da 14. yüzyıl sonlarında Hristiyanlığı benimsemiştir. Ülke, 2004 yılında Avrupa Birliği’ne kabul edilmiştir. Yemyeşil tabiatı, kendine has mimarisi ve basketbola olan tutkularıyla bilinen bu ülke kesinlikle ziyaret edilmelidir.

Malta

Güney Avrupa’da yer alan bir ada devleti olan Malta’nın başşehri Valletta’dır. Valletta kenti ismini bir Malta şövalyesinden almaktadır. İngiliz sömürgesi altında kaldığı yaklaşık 200 yıl boyunca İngiliz kültürü ülkede hala hissedilir. Ülke kıyı kıyıları ve eşsiz hoşluktaki tabiatı ile ünlüdür. Gelişmiş eğitim kesimi ülkenin değerli gelir kaynağıdır.

Polonya

Polonya, Avrupa’nın dokuzuncu büyük ülkesidir. Ülkede irili ufaklı göller ve ulusal parklar bulunmaktadır. Polonya ekonomik bir ülke olmasıyla bilinir ve halkı sistemli, çalışkan ve cümbüşe düşkündür. Polonya’da müzik şenlikleri ünlüdür, örneğin Heineken Open’er Şenliği üzere.

Yunanistan

Avrupa’nın kültür başkentlerinden biri olan Yunanistan, birçok medeniyete mesken sahipliği yapmasının yanı sıra matematik ve ideolojinin de doğduğu yerdir. Mimari yapıları, bembeyaz ada konutları ve lezzetli Akdeniz mutfağı ile kesinlikle tatil rotasında olması gereken yerlerden birisidir. Türkiye’den feribot seferleri ile kolay kolay ulaşılabilen Yunan Adaları da beğenilen tatil rotaları ortasındadır.

Slovenya

Güney Orta Avrupa’da konumlanan Slovenya, Barok ve Roma mimarisinin ağır hissedildiği ülkelerdendir. Kent içi ulaşımda otostopun yaygın ve emniyetli bir seçenek olduğu bu ülkede, toplu taşıma bazen sıkıntılı olabilmektedir. Julian Alp dağları ve Kamnik-Savinja Alpleri tabiat yürüyüşü, rafting ve kayak üzere aktiviteler için harika bir ortam sağlar. Slovenya’da gezilebilecek birçok nokta bulunmaktadır, örneğin 1986’da UNESCO listesine alınan Skocjan Mağaraları ve Ljubljana Old Town üzere.

Estonya

Kuzey Avrupa’da bulunan bir Baltık devleti olan Estonya, Avrupa’nın en az nüfuslu ülkesi olarak bilinir. Ülkede 1500’den fazla ada bulunur. Ülkenin başşehri Tallinn’dir ve toplu taşıma fiyatsızdır. Estonya mutfağının en ünlü yemeklerinden biri, seljanka ismi verilen etli güveçtir. Estonyalılar “Şarkı Söyleyen Ulus” olarak anılır ve şenliklere çok ehemmiyet verirler. Lahemaa Ulusal Parkı, Saaremaa Adası, Tartu ve Narva Kalesi üzere Estonya’nın hoşluklarını keşfetmek için birçok yer bulunmaktadır.

Seyahat

Ülke,Avrupa,Estonya,Ada,Doğa

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Türkiye’ye yakın gezilebilecek ülkeler