e
sv

Menopoz döneminde yapılan 4 beslenme hatası

509 Okunma — 25 Aralık 2022 12:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Menopoz sırasında birçok bayan sıcak basması, sindirim problemleri yahut uyku bozuklukları üzere semptomlarla uğraşır. Bayanlar makus yemek yediklerinde kilo alımı da yaygındır. Menopoz periyodunda bayanların yaptığı 4 beslenme yanlışını açıklıyoruz.

1. Çok yağlı et ve sucuk

Günlük menünüzde kırmızı et ve işlenmiş sucuk var mı? En geç menopoz devrinde bunu bir an evvel değiştirmelisiniz.

Çünkü sistemli olarak yağlı et yahut sucuk tüketimi yalnızca tartıyı etkilemekle kalmaz, sıhhatinizi da olumsuz tesirler.

Dünya Sıhhat Örgütü bilgilerine nazaran, hem kırmızı et hem de işlenmiş sosisler çeşitli kanser çeşitlerinin riskini artırabilir.

Zaten menopoz periyodunda artan kalp ve damar hastalıkları riskinin de arttığı söyleniyor.

2. Kâfi protein yok

Özellikle menopozdan evvel, bu müddet zarfında kas yıkımını önlemek için diyetiniz yoluyla kâfi ölçüde protein tüketmeniz kıymetlidir. Ek olarak, protein tüketimi metabolizmayı uyarır, bu da bedenin ilgili yiyeceği sindirirken kalori yakması manasına gelir.

Ayrıca proteinler sizi uzun müddet tok meblağ ve bu nedenle kilo vermek yahut kilonuzu korumak istiyorsanız diyetinizin kıymetli bir kesimidir.

Hayvansal protein kaynaklarına örnek olarak kümes hayvanları, balık, yumurta yahut süt verilebilir. Soya eserleri ve baklagiller vejetaryenler ve veganlar için uygun protein kaynaklarıdır.

3. Çok fazla boş karbonhidrat

Karbonhidratlar bedenimiz için değerli bir güç kaynağı olsa da, menopoz devrinde kilo vermek yahut kilonuzu korumak istiyorsanız beyaz ekmek, makarna yahut tatlılar üzere “boş” karbonhidratlar olarak adlandırılanlardan kaçınmalısınız.

Boş karbonhidratlar, karbonhidratlar dışında vitamin yahut mineral üzere öbür besin öğelerini neredeyse hiç içermeyen besinlerdir.

Tam tahıllı ekmeğin bilakis, beyaz ekmek kan şekeri seviyelerinin süratle yükselmesine ve düşmesine neden olur – bu nedenle uzun mühlet tok hissetmez ve süratle tekrar acıkmayız. En geç menopoz devrinde beyaz undan tam tahıllı eserlere geçin.

4. Çok fazla kahve

Birçok insan kahveyi sever ve günde birkaç kere filtre kahve, cappuccino ve benzerilerini içer.

Ancak, tanınan sıcak içecek ölçülü olarak sağlıklı olsa da, menopoz devrinde çok fazla tüketmekten kaçınmalısınız. Zira kahve hudut sistemini uyarabilir ve sıcak basması, çarpıntı ve uyku bozuklukları üzere tipik menopoz semptomlarını artırabilir. Bu ortada tıpkı şey siyah çay üzere öbür kafeinli içecekler için de geçerlidir.

Yaşam

Protein,Karbonhidrat

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Menopoz döneminde yapılan 4 beslenme hatası