e
sv

Kurutulmuş meyveleri tüketmek gerçekten faydalı mıdır?

495 Okunma — 28 Aralık 2022 12:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kuru meyvelerin şeker oranı epeyce yüksektir… Pekala bu meyveleri tüketmek ne derece sağlıklıdır? Çok tüketirsek ne olur? İşte tüm ayrıntılarıyla…

Kurutulmuş meyveler nelerdir?

Direkt olarak isminden da anlaşılacağı üzere, kurutulmuş meyve, besin kurutucularında kurutulan kurutulmuş meyvedir. Kurutma süreci sırasında meyveden sıvı çıkarılır. Bu yalnızca meyveyi sağlam kılmakla kalmaz, tıpkı vakitte bakteri ve küflere karşı dirençli hale getirir .

İki farklı kurutma süreci vardır:

Isı ile kurutma: Meyveler güneşte yahut kurutucuda kurutulur. Rengi korumak için kükürt dioksit ve yağlar da kullanılır. İşlem sonunda kuru meyvenin su içeriği yüzde 10 ile 30 ortasındadır.

Şok dondurma ve vakumlama: Diğer bir kurutma usulü ise şok dondurma ve vakumlamadır. Bu kurutma tipinde kükürt ve yağlar kullanılmaz ve sonunda sıvı içeriği yalnızca yüzde beş civarındadır.

Kurutulmuş meyve ne kadar sağlıklıdır?

Kurutulmuş meyvenin tadının tazesinden daha tatlı olması da cezbedicidir: meyvede bulunan fruktoz, dehidre edilerek ve kurutularak konsantre edilir. Kuru meyvedeki şeker, tatlılardaki kadar çabuk kana karışmasa da metabolizmayı fazladan zorlar. Bu sebeple meyvenin kuru olanı tazesine oranla daha çok şeker içerir.

Çok fazla kuru meyve yediğinizde ne olur?

Kurutulmuş meyve, sindirime yardımcı olan lifler açısından epeyce varlıklı ve yüksektir ; Bununla birlikte, hassas bir sindirim sistemine sahip şahıslar gaz ve ishal ile tepkiye girebilir bu durum kimi sorunlar yaratabilir. Bu yüzden de ölçüsüne dikkat ederek tüketmekte yarar var.

Yaşam

Kuru,Meyve,Kurutma

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Kurutulmuş meyveleri tüketmek gerçekten faydalı mıdır?