e
sv

Kozmetik ürünlerinin içindeki tehlike! Bakım yaptığınızı sanarken…

73 Okunma — 19 Aralık 2023 16:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cilt hassasiyeti ile başa çıkmanın ipuçları! Sağlıklı bir cilt için bilinmesi gerekenler…

Yeni denediğin bir kozmetik eseri cildinde tahriş, kızarıklık yahut kaşıntı üzere problemlere neden oldu mu?

Eğer bu türlü bir tecrübe yaşadıysan, o eserin içeriğine karşı hassasiyetin olabilir. Aslında, günlük yaşantımızda kullandığımız birçok eser (hatta yediğimiz besinler da dahil) potansiyel olarak alerjik tepkilere yol açabilen unsurlar içerebilir. Fakat kimi içerikler, başkalarına nazaran ciltte daha fazla hassasiyet oluşturma riski taşır.

Eğer cilt hassasiyetine yol açabilecek içerikleri merak ediyorsan ve bu sorunu önlemenin yollarını arıyorsan, gerçek yerdesin.

İşte sana cilt hassasiyetine neden olabilecek kimi içerikler ve bu sorunu engellemenin yolları:

 1. Sülfat: Şampuanlar, temizleyiciler, sabunlar ve deterjanlar üzere eserlerde bulunan sülfat, hassas ciltler yahut atopiye eğilimli ciltler için potansiyel bir hassasiyet nedeni olabilir. Bu unsurlar, paklık eserlerinin köpürmesini sağlar ve ciltte kızarıklık, kuruluk üzere semptomlara yol açabilir.
 2. Koruyucular: Eserlerin raf ömrünü uzatmaya yardımcı olan gözetici unsurlar, hassasiyet riski taşıyabilirler. Bilhassa atopiye eğilimli bireylerde alerjik tepkilere neden olabilirler.
 3. Parfüm/Koku: Parfüm içeren eserler, cilt hassasiyetine neden olabilir. Hassas cilde sahipsen, “kokusuz” ibaresi bulunan eserleri tercih etmek daha düzgün bir seçenek olabilir. Lakin bu eserlerde bile, eserin içeriğini maskelemek için diğer unsurlar eklenmiş olabilir ve bu unsurlara de hassasiyet gösterebilirsin.
 4. Benzoil Peroksit: Anti-bakteriyel özelliklere sahip bu unsur, hassas ciltlerde hassasiyet belirtilerini artırabilir. Bu tıp eserleri kullanırken, birebir gün içinde farklı eserlerle birleştirmemeye dikkat etmelisin. Ayrıyeten, C vitamini içeren eserlerle kullanıldığında C vitamini tesirini azaltabilir.
 5. Alkol: Kimi eserlerde bulunan alkol, cildin kurumasına ve tahriş olmasına neden olabilir. Alkol, ciltteki yağı ve kirin temizlenmesine yardımcı olur, lakin cilt tipini göz önünde bulundurmalısın. Yağlı bir cilde sahipsen, alkol içeren tonikler yağı azaltmada yardımcı olabilir, lakin kuru yahut hassas ciltlerde meselelere neden olabilir.
 6. Botanik İçerikler ve Esansiyel Yağlar: “Doğal” yahut “organik” olarak isimlendirilen eserlerin bile hassas ciltlere tepki verebileceğini unutmamalısın. Meskende hazırlanan karışımlar, cilt ve saç derisine uygulandığında alerjik tepkilere yol açabilir. Bu karışımları kullanmadan evvel dikkatli olmalısın.
 7. Asitler: Cilt bakımında kullanılan kimi asitlerin yanlış kullanımı da hassas ciltlerde meselelere yol açabilir. Bu nedenle bu tıp eserleri kullanmadan evvel bir dermatologdan teklif alman kıymetlidir.

Cilt hassasiyetini denetim altına almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsin:

 • Dermatologdan tavsiye almak değerlidir. Cildinde alerjik tepki gösteren eserlerin içeriğini öğrenmek için bir uzmana danışmalısın. Dermatologunun önerdiği eserleri ve kullanım yönergelerini takip etmek en uygun sonucu verecektir.
 • Yeni eserleri kullanmadan evvel kesinlikle test etmelisin. Eseri cildin muhakkak bir bölgesine uygulamadan evvel bir test yapmak değerlidir. Kulağın gerisi yahut bileğin iç kısmı üzere küçük bir alanda eseri test et ve 24 saat boyunca cilt tepkisini müşahedeyle. Rastgele bir olumsuz tepki olmadığında eseri kullanabilirsin.
 • Kullandığın eserlerin içeriğine dikkat et. Bilhassa cilt bakım rutininde kullanılan eserlerin içeriğini denetim etmelisin. Birebir anda birden fazla eseri kullanırken dikkatli olmalı ve dermatologunun tekliflerine uymalısın.
 • Ürünleri gerçek dozda kullan. Asit içeren eserleri kullanırken dozajı hakikat ayarlamak kıymetlidir. Başlangıçta düşük dozlarda kullanarak cildin yansısını gözlemlemelisin.
 • Güneş esirgeyici kullanmayı unutma. Cilt sıhhatini korumak için her gün güneş kollayıcı kullanmalısın, bilhassa asit içeren eserlerle. Güneş gözetici kullanarak cildini güneşin ziyanlı tesirlerinden koruyabilirsin.

Güzellik

Ürün,Cilt,Reaksiyon,Ürünü,Yol,Gün,Maddeler,Hassasiyet,İçeren

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Kozmetik ürünlerinin içindeki tehlike! Bakım yaptığınızı sanarken…