e
sv

Hayatınızı Değiştirecek En İyi 5 Kişisel Gelişim Kitabı

1627 Okunma — 14 Nisan 2022 13:02
Kişisel Gelişim Kitabı
avatar

Magazinpark

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Hayatınızı Değiştirecek En İyi 5 Kişisel Gelişim Kitabı

Neden kişisel gelişim kitapları?

Kişisel Gelişim Kitabı Yeni Yıl kararlarından günlük tutmaya kadar, çoğu insan şu veya bu şekilde kendilerini iyileştirme arzusuna sahiptir. Bununla birlikte, bazen kişisel gelişime yönelik ya hep ya hiç yaklaşımları, sonuçları hemen görülmediğinde tükenmişlik ve çaresizlik duygularına neden olduğu için etkisizdir. Bu, kendinizi iyileştirme yolunun anlamsız olduğu anlamına gelmez. Belirli hedeflere ulaşma baskısı olmadan yıl boyunca küçük, artımlı değişiklikler yapmak, kişisel gelişimin anahtarı olabilir.

‍Kişisel gelişim kitaplarının amacı, yaşamınızı ve düşünme biçimlerinizi iyileştirmek için bilgi, içgörü ve talimatlar sağlamaktır.

Sevdiğimiz 5 kişisel gelişim kitabı

Kişisel gelişim kitaplarını hayatınıza dahil etmek istiyorsanız, sayısız seçenek var. Bu, bazıları için bunaltıcı olabilir, bu yüzden işte en iyi seçimlerimiz.

Kişisel Gelişim Kitabı

1. Atomik Alışkanlıklar – James Clear

Bu kitap, hak ettiği övgüleri alan yeni bir, en çok satan kitaptır. Atomic Habits , kötü alışkanlıkların nasıl kırılacağı ve iyi alışkanlıklar oluşturulacağı konusunda kanıtlanmış yolları keşfederek pratikliğiyle övünür. Birçok insan başarının anahtarının irade ve motivasyondan geçtiğine inanır. Ancak, bu kitabın gösterdiği gibi, başarıyı daha çok içinde bulunduğumuz ortamlar ve alışkanlıklarımız belirler . Sübjektif “motivasyon” seviyeleri yerine alışkanlıklarımızı değiştirmeye odaklanarak, bu günlük, tekrarlanan davranış kalıpları hayatınızı daha iyi hale getirmek için ayarlanabilir. Tüm potansiyelinize yükselmenin baskısını üzerinizden aldığınızda, aslında günlük hayatınıza anlam ve değer katma fırsatını elde etmiş olursunuz.

Atomik Alışkanlıklar , kararlarımızı nasıl verdiğimiz konusunda hiperbolik indirim ve anında tatmin kavramını araştırıyor . Bu roman, hayatımızı en kolay seçenek iyi bir alışkanlık, en zor seçenek kötü bir alışkanlık olacak şekilde tasarlamamız gerektiğini savunarak hayata yaklaşımınıza meydan okuyor. Sonunda, bu küçük değişiklikler, yaşamı gerçekten değiştirecek şekile gelecek.

Kişisel Gelişim Kitabı

2. Süper Koç- Michael Neill

İyi kişisel gelişim kitapları ararken çoğu insanın karşılaştığı sorun, hepsinin ilham verici Instagram alıntılarında bulabileceğiniz yüzeysel bilgilerden daha ileri gitmemesidir. Michael Neill’in Süper Koçunun farklı olmaya çalıştığı yer burasıdır. Neill , kendimizi görme şeklimizin tamamen değiştiği, kendimizle ilgili daha fazla “aha” anını deneyimlemeye çalışmamız gerektiğini savunduğu bir içgörü dönüşümü kavramını tanıtıyor . Düşüncemizden elde ettiğimiz bu içgörülerin tüm potansiyelimizin yattığı yer olduğunda ısrar ediyor.
Neill ayrıca yöntemini zahmetsiz başarı kavramı üzerine satıyor . İçgörü dönüşümleri içeriden gelir, bu yüzden onları nasıl gerçekleştireceğinizi öğrendiğinizde, yeni bir öz-farkındalık duygusu gibi hissetmeniz gerekir . Hayattaki sorunlarımızın çoğu, durumların veya olayların kendisinden değil, kendimizin ve düşüncemizin bir sonucudur. Zihinlerimiz üzerinde kontrol sahibi olmak, kendimizi iyileştirmenin ve yaşamlarımızı iyileştirmenin en iyi yoludur.

Kişisel Gelişim Kitabı

3. Cesur Yanınızı Kucaklayın – Brené Brown

Birçok insanın kendi kendine yardım kitaplarını aramasının bir başka nedeni de kalıcı ilişkiler kurmaktır. Bu kitapta, araştırmacı ve profesör Brené Brown, kusurlarımızı ve zayıf noktalarımızı benimsemenin başarılı ilişkilerin cevabı olduğu konusunda ısrar ediyor. Çoğu zaman kendi zihinsel bloklarınızın sizi gerçekten anlamlı ilişkiler yaşamaktan alıkoyduğunu görebilirsiniz. Partneriniz için “yeterli olamamak” gibi güvensizlik duyguları, başkalarıyla başarılı bir şekilde bağlantı kurmamızı engeller. Brown, utanç, kırılganlık, değerlilik ve cesaret üzerine yaptığı kendi araştırmasından edindiği deneyimi, aşkla mücadele edenler için neyin işe yaradığına dair tek bir bulguda birleştiriyor. Derin sevgi ve aidiyet duyguları yaşayanların, sadece sevilmeye ve ait olmaya layık olduklarına inandıklarını keşfetti.. Aslında bu iki grubun ayrılmasında rol oynayan tek faktör buydu. Daha fazla paraya sahip olmaları, bağımlılıkla mücadele etmeleri veya daha fazla ayrılık yaşamaları önemli değildi. Tüm bu mücadelelerle karşı karşıya kaldıklarında, ortak paydaları, sevilmeye değer oldukları inancını sürdürmelerini sağlayan gelişmeleriydi .

Pratik yapmak, tüm bunların anahtarıdır, çünkü sağlıklı ilişkileri sürdürmek için tutarlılığın gerekli olduğunu gösterir. Nerede olursanız olun, karşılaştığınız her türlü mücadeleye rağmen tatmin olmak için Brown, kırılganlığımızı benimsememiz ve onu bir güç olarak görmemiz gerektiğini savunuyor. Zayıflıklarımıza rağmen gerçek benliğimizi ortaya çıkarırken, hayatımıza anlam ve amaç getiren yeni deneyimlerden uzaklaşmayı bırakırız. Kişisel Gelişim Kitabı

Kişisel Gelişim Kitabı

4. Ne Zaman- Daniel H. Pink

Herkes, hiçbirini tamamlama motivasyonu olmayan iş yığınlarıyla karşı karşıya kalma hissini bilir. Öte yandan, birçoğu enerji patlamaları yaşadı ve her şeyi yapabileceğimizi hissettiğimiz yere odaklandı. Daniel Pink, üretkenlik konusundaki mücadelelerimizin çoğunu, insanların büyük çoğunluğunun yüksek yaratıcılık ve enerji anlarından nasıl yararlanacaklarını bilmemelerine bağlıyor. Araştırma çalışmalarının dökümü aracılığıyla, Ne Zaman’ın ana amacı, sahip olduklarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için size zamanınızı “hacklemeyi” öğretmektir.

Pink, üretkenliğe ve zamana hakim olmaya yardımcı olacak 5 büyük fikri özetlemek için veri analizi araştırmasını kullanır. Bu büyük fikirlerin tümü temelli ve pratiktir. Örneğin, bilişsel yeteneklerimizin bir gün içinde dalgalandığını bilmek, zirvede olduğumuz zamanı bulmamızı sağlar.

Zamanı maksimize etmeye yönelik araştırmalar ekonomi, sosyal psikoloji ve moleküler biyoloji dahil olmak üzere birçok alanda yapılan sayısız çalışmadaydı, ancak Pink hala kapsamlı bir rehber bulmakta zorlanıyordu. Böylece bu kitabı “mükemmel zamanlamanın bilimsel sırlarını” ortaya çıkarma açıklamasıyla yazdı. Nihayetinde zamanlama, sezgiye ve tahmine ihtiyaç duymadan ustalaşmayı öğrenebileceğimiz bir bilimdir.

Kişisel Gelişim Kitabı

5. Anlamın Gücü- Emily Esfahani Smith

Amacın değeri nedir? Araştırmalar, istediğimiz her şeyi elde etsek bile, hayatımızda bir amaçtan yoksun olursak, asla gerçekten mutlu olamayacağımızı göstermiştir. Hayatımızı derinleştirmek için Smith, kitabında mutluluktan çok anlam aramamız gerektiğini savunuyor.

Peki bu ne anlama geliyor? “Amacımızı” bulmak, arkasında çok az madde bulunan, gizem içinde bulutlanmış bir ifade gibi görünüyor. Bununla birlikte, pozitif psikolojideki modern araştırmalardan yola çıkan Smith, anlamın 4 sütunda bulunabileceğini kanıtlıyor: aidiyet , amaç , hikaye anlatımı ve aşkınlık .

Aidiyet, insanlarımızı bulmamız ve tanındığımız, anlaşıldığımız ve değer verildiğimizi hissettiğimiz ilişkiler kurmamız gerektiğini söylüyor. Amaç, dünyaya katkıda bulunmamız için bizi motive edecek ve yönlendirecek uzun vadeli bir hedefe ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Hikaye anlatımı, kendimizi ve dünyayı anlamlandırmamıza yardımcı olmak için kendi deneyimlerimizi bir anlatı halinde düzenlememiz gerektiğini söylüyor. Son olarak, aşkınlık, kendimizden daha büyük bir şeye bağlı hissetmemize izin veren deneyimler aramamız gerektiğini söyler.

Smith, “anlamlı” bir yaşam sürmenin ne anlama geldiğini yeniden değerlendirerek kavramın gizemini ortadan kaldırır ve onu daha ulaşılabilir hale getirir. Bu kitap, yalnızca mutluluğunuza değil, genel olarak tatmin olmanıza da katkıda bulunacak şeylere odaklanarak kendinizi geliştirmenize olanak sağlayacaktır. Kişisel Gelişim Kitabı

 

Sıradaki içerik:

Hayatınızı Değiştirecek En İyi 5 Kişisel Gelişim Kitabı