e
sv

Keten tohumunun tadı böyle geliyorsa kullanmayın!

544 Okunma — 16 Ocak 2023 09:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Keten tohumu hamur işlerinden kahvaltılık eserlere kadar birçok alanda kullanılan bir tohumdur. Pekala keten tohumunu hangi durumlarda kullanmamanız gerektiğini biliyor muydunuz? İşte bunu açıklıyoruz!

Keten tohumu, cevizimsi tadı nedeniyle tatlı kahvaltılarda yahut hamur işlerinde sıklıkla kullanılan bir eserdir. Fakat küçük tohumların mutfakta kullanımı kolay olmakla kalmaz, birebir vakitte proteinler, magnezyum, demir, çinko ve potasyum üzere bedelli bileşenlerle doludur.

Ayrıca kardiyovasküler sistemi koruyan, olağan sindirime katkıda bulunan, kan şekerini düzenleyen ve hatta kanseri önleyebilen yüzde 25 lif içerir.

Ancak hepsi bu kadar değil, sağlıklı yağ asidi içeriği de önplandadır. Keten tohumu , omega-3 yağ asitlerine ilişkin olan yüzde 45 α-linolenik asit ve omega-6 yağ asidi linoleik asitten oluşur.

Bu uygun oran, başka şeylerin yanı sıra beyin, kan basıncı, kolesterol düzeyleri ve kardiyovasküler sistem üzerinde olumlu bir tesire sahiptir.

Keten tohumunuzun tadı bu formdaysa, onu yemeyi bırakmalısınız!

Bu stil tohumsal besinlerden gelen besinleri düzgün bir formda emebilmemiz için, sert kabuğun midede çözülmesi sıkıntı olduğundan, öğütülmüş keten tohumunu yememiz kıymetlidir.

Ancak bu süreç, küçük tohumları oksidasyona hassas hale getirerek daha çabuk bozulmalarına neden olur.

Bütün keten tohumu iki yıla kadar dayanabilirken, öğütülmüş keten tohumu dayanıklılığı çoklukla 6 ila 12 hafta sürer.

Zaman geçtikçe küflenirler ve sertleşirler. Kokmuş keten tohumunun bir öteki kıymetli göstergesi tadının acı olmasıdır.

Kokmuş keten tohumları sıhhate ziyanlı yağ asitleri oluşturduğundan, tüketilmesi katiyen önerilmez.

Genel olarak, öğütülmemiş ve daha büyük ölçülerde tohum tavsiye edilmez. Nedeni ise mide ağrısı, mide bulantısı ve kusma üzere belirtilere neden olabilen içerdiği hidrosiyanik asittir.

Ek olarak, keten tohumu kimi ilaçların tesirlerine müdahale edebilir. Bu nedenle günde iki yemek kaşığından fazla yemeyin.

İpucu

Keten Tohumu,Tohum,Asit,Neden

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Keten tohumunun tadı böyle geliyorsa kullanmayın!