e
sv

İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor?

1804 Okunma — 11 Nisan 2022 12:17
İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor?

Adil kullanım kotasının hızlı dolması kullanıcılar için sorun oluşturmaktadır. İnternet kotası neden çabuk doluyor makalemizde anlattık.

İnternet kotası neden çabuk doluyor? Sorusu pek çok kullanıcının yanıtını merak ettiği sorular arasında yer alıyor. İnternet kotasının artık bulunmadığını söylense de internet kullanıcıları kota sınırı ile karşılaşabiliyor. Bunun nedeni de oldukça merak ediliyor. Adil kullanım kotasının dolması, kullanılan internetin yavaşlamasına, bazı programlarının kullanılamamasına sebep oluyor. Peki, adil kullanım kotası neden çabuk dolar?

Adil kullanım kotası nedir? Adil kullanım kotası, internet kullanıcıların internet kullanımını sınırlandıran bir kuraldır. Bu kotunun koyulmasının nedeni internet sağlayıcılarının tarafından savunulan kullanım verimliliği arttırma düşüncesiydi. Fakat yapılan itirazlar nedeni ile adil kullanım kotası kaldırıldı. Fakat kullanıcılar kotanın dolması problemi ile karşılaşabiliyor. İnternet kotasının çabuk dolmasının birden fazla nedeni bulunuyor.

İnternet Kotasının Çabuk Dolma Nedenleri

İnternet kullanıcıların her ay internet kullanımlarında değişim görülebiliyor. Bir ay az kullanım nedeni ile kotaya ulaşılmazken diğer ay kısa sürede kotanın dolması gerçekleşebiliyor. Bu durumun birden fazla nedeni olsa da ana sebep internetin fazla kullanılması. İnternet kotasının dolma nedenleri ise şu şekilde sıralanıyor;

 • İndirme işlemlerinin sık gerçekleştirilmesi adil kullanım kotasının dolmasının en büyük nedenlerinden biridir. Ay içerisinde fazla indirme gerçekleşti ise kota hemen dolabilir.
 • Güncellemelerin sık yapılması da kotasının dolmasına sebep olmaktadır.
 • Zoom ve Skype gibi internet programlarında yapılan sık görüşmeler de kotanın çabuk dolamasına sebep olmaktadır.
 • Kullanılan ağın bağlı olduğu cihazlarda virüs bulunuyorsa kotayı etkilemesi muhtemeldir. Virüs bulunan cihazlarda ek yazılım indirilmesi gibi durumlar ile karşılaşılmaktadır. Anti virüs programlarının kullanılması bu durumu engelleyebilir.
 • İnternet ağlarında güvenlik açığı bulunduğunda ağlar farklı kişiler tarafından kullanılabilmektedir. Bu nedenle de kotanın çok çabuk sürede dolması ile karşılaşılabilir.
 • İnternet ağı kullanarak televizyon kanalları izlemek de internet kullanımını arttıran sebeplerden biridir. Özellikle her gün bu eylemi gerçekleştirmek kotanın hızla dolmasına sebep olacaktır.
 • Sosyal medya platformları üzerinde sıklıkla video izlemek de internet kullanımı arttıran nedenler arasında yer almaktadır.

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.
 • oto yedek parça programı
  2 yıl önce

  İnternet kotasının dolma sebepleri internet servis sağlayıcıların halen 100 gb gibi günümüzün teknolojisine uygun olmayan ve yetersiz düşük kotalı internet tarifelerinin satışını gerçekleştirmelerinden kaynaklanmaktadır. Kota bir problem değildir fakat bir kısıtlamadır. Günümüzün internet teknolojisi multimedya yönlü bir gelişim göstermekte olduğundan ötürü ve internetin televizyon ve radyonun yeirni almasıyla internet kullanıcıları tarafından haylice bu öğelerin yerine internet kullanılmaktadır. Bu sebep ile data iletişimlerine sebep olarak video izleme, sosyal medya gezintilerinde rastlanan görseller, videolar gibi bir çok multimedya öğesine ister istemez mağruz kalarak internet kotamızı doldurmaktayız.

  oto yedek parça programı

  yorum beğen

Sıradaki içerik:

İnternet Kotası Neden Çabuk Doluyor?