e
sv

İkiz bebek sahibi olma şansımı ne artırabilir?

548 Okunma — 10 Ocak 2023 14:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Her vakit büyük bir aileye sahip olmayı hayal ettiyseniz, ikiz bebek sahibi olma niyeti alımlı gelebilir. Yaşınız ve etnik kökeniniz ile doğurganlık tedavilerinin kullanımı üzere çeşitli faktörler, ikiz bebek olma talihinizi artırabilir.

Her vakit büyük bir aileye sahip olmayı hayal ettiyseniz, ikiz bebek sahibi olma niyeti cazip gelebilir. Yaşınız ve etnik kökeniniz ile doğurganlık tedavilerinin kullanımı üzere çeşitli faktörler, ikiz bebek olma bahtınızı artırabilir.

TUİK bilgilerine nazaran;
Doğumların %3,1’i çoğul doğum olarak gerçekleşti. Doğumların 2021 yılında %3,1’i çoğul doğum olarak gerçekleşirken, bu doğumların %96,2’si ikiz, %3,5’i üçüz ve %0,3’ü dördüz ve daha fazla bebek olarak gerçekleşti.

İkiz bebek sahibi olma talihimi ne artırabilir?​

Çift yumurta ikizleri, tıpkı adet döngüsünde iki yumurtanın farklı sperm hücreleri tarafından döllenmesiyle oluşur. Bir yumurta bir sperm hücresi tarafından döllendiğinde hamile kalan tek yumurta ikizlerinden iki kat daha yaygındırlar. Döllenmiş yumurta ikiye ayrılarak rahimde iki embriyo oluşturur.

Doğurganlık tedavileri, hem çift yumurta hem de tek yumurta ikizlerine sahip olma talihinizi artırır, lakin yaşınız, genetiğiniz ve aile geçmişiniz üzere sahibi olma olasılığınızı artırabilecek diğer faktörler de vardır:

Kalıtım: İkizseniz yahut ailenizde ikizler varsa, sizin de ikiz olma olasılığınız biraz daha yüksektir.

Yaş: Yaşlandıkça, çift yumurta ikizlerine yahut daha yüksek dereceli katlara sahip olma bahtınız o kadar yüksek olur. Bir teori, 35 yaş ve üstü bayanların genç bayanlardan daha fazla folikül uyarıcı hormon (FSH) üretmesidir. FSH birebir vakitte her ay yumurtlamaya hazırlanmak için yumurtanın olgunlaşmasına neden olan hormondur ve fazladan FSH’si olan bayanlar tek bir döngüde birden fazla yumurta salabilir. Yani daha yaşlı bayanların gebe kalma olasılıkları istatistiksel olarak daha düşüktür, lakin gebe kalırlarsa ikiz doğurma olasılıkları daha yüksektir.

İkizlerin geçmişi: Bir çift yumurta ikiziniz olduğunda, gelecekteki gebeliklerde öteki bir çift yumurta ikizine sahip olma olasılığınız iki kat daha fazladır.

Gebelik sayısı: Ne kadar çok hamilelik yaşarsanız, ikiz sahibi olma talihiniz o kadar artar.

Vücut tipi: Çift yumurta ikizleri, iri ve uzun uzunluklu bayanlarda küçük bayanlara nazaran daha yaygındır.

Hangi doğurganlık tedavileri ikiz olma bahtımı tesirler?​

Kısırlık için birtakım tedaviler, yumurtlamayı artırdıkları için ikizlere, üçüzlere ve daha yüksek dereceli katlara gebe kalma olasılığınızı artırabilir.

Örneğin, gonadotropinler, yumurtalıklarınızı yumurtlama sırasında birden fazla yumurta üretmesi için uyaran enjekte edilebilir doğurganlık ilaçlarıdır. Daha fazla yumurta salınırsa, bu birden fazla yumurtanın döllenme, münasebetiyle mümkünlüğünü artırır.

IVF üzere yardımcı üreme teknolojisi (ART) kullanmak ikiz olma talihinizi artırır, lakin hekiminizden bir seferde sadece bir embriyo transfer etmesini isteyerek çoğul gebeliği önleyebilirsiniz.

2019 ön ulusal bilgilerine nazaran, tüm embriyo transferlerinden sonra ikiz doğumla sonuçlanan tedavilerinin yüzdesi şu formdadır:

 • 35 yaş altı bayanlarda yüzde 7,3
 • 35-37 yaş ortası bayanlarda yüzde 6,9
 • 38-40 yaş ortası bayanlarda yüzde 6,8
 • 41-42 yaş ortası bayanlarda yüzde 5,1
 • 43 yaş ve üstü bayanlarda yüzde 5,9

Yine de doğurganlık tedavileri, ikiz sahibi olma talihinizi artırmanın kolay bir yolu değildir. Çok değerli olma eğilimindedirler ve her vakit sıhhat sigortası kapsamında değildirler. Örneğin, bir IVF (tüp bebek tedavisi) döngüsünün ortalama maliyeti 10.000 ila 15.000 Dolar ortasındadır. Ve doğurganlık tedavileri çoklukla teşhisi konan bireyler için ayrılmıştır.

Doğurganlık tedavilerinin gelişmesi nedeniyle ikizlerin doğum oranının yavaşlamış olması mümkündür. Örneğin, in vitro fertilizasyon (IVF) ile tabipler, başarılı bir hamilelik geçirme talihini artırmak için ekseriyetle birden fazla embriyoyu birebir anda rahme naklederler. Bu tıpkı vakitte ikiz olma mümkünlüğünü da artırıyor, lakin artık tabipler yüksek riskli gebelikleri azaltmak için bir seferde sadece bir yahut nadiren iki embriyo transfer ediyor.

Bunun nedeni, çoğul gebeliği olan (birden fazla bebek taşıyan) bayanların erken doğum, düşük doğum tartısı, preeklampsi (yüksek tansiyon) , gestasyonel diyabet ve sezaryen üzere komplikasyonlar açısından daha yüksek risk altında olmasıdır .

İkiz,Yaş,Yumurta,Doğum,Kadınlar,Bebek,Olasılığını,Gebe,Embriyo,Hamile

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

İkiz bebek sahibi olma şansımı ne artırabilir?