e
sv

Hamileyken önerilen miktardan daha az kafein bile çocuğunuzun hayatını etkileyebilir

645 Okunma — 13 Aralık 2022 14:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni bir araştırmaya nazaran güne bir fincan sıcak kafeinli kahve yahut çay ile başlamak kimilerine olağan gelebilir, lakin gebe insanların çocukları için olumsuz tesirleri olabilir. Pazartesi günü JAMA Network Open’da yayınlanan araştırmaya nazaran…

Yeni bir araştırmaya nazaran güne bir fincan sıcak kafeinli kahve yahut çay ile başlamak kimilerine olağan gelebilir, fakat gebe insanların çocukları için olumsuz tesirleri olabilir.

Pazartesi günü JAMA Network Open’da yayınlanan araştırmaya nazaran, doğumdan evvel az ölçüde kafeine maruz kalan çocukların, hamileyken kafein tüketmeyen bireylerin çocuklarından ortalama olarak daha kısa olduğu bulundu.

Bir perinatal araştırma uzmanı olan Dr. Jessica Gleason’a nazaran, ana rahminde kafein tüketen ebeveynlerin çocuklarının 4 yaşında anne babaları kullanmayanlara nazaran daha kısa olduğu gösterildi ve ortadaki fark her yıl 8 yaşına kadar genişledi.

Eunice Kennedy Shriver Ulusal Çocuk Sıhhati Enstitüsü’nde araştırma vazifelisi olan Gleason, “Açık olmak gerekirse, bunlar çok büyük uzunluk farklılıkları değil, lakin hamilelik sırasında kafein tüketen bireylerin çocukları ortasında bu küçük farklılıklar var” dedi.

American College of Obstetricians and Gynecologists şu anda gebeyken kafein tüketimini günde 200 miligramın altına düşürmeyi öneriyor.

Cleveland Clinic’e nazaran , bir fincan kafeinli çay tipik olarak yaklaşık 75 miligram kafein içerir, bir fincan hazır kahve yaklaşık 100 miligrama sahiptir ve bir fincan filtre kahve yaklaşık 140 miligrama sahiptir. Ve çikolatada bile yaklaşık 31 miligram kafein var.

Lakin en son çalışmada bulunan farklılıklar, gebeyken günde yarım fincandan az kahve içen ebeveynlerin çocuklarında bile bulundu – mevcut yönergelerin çok altında, Gleason dedi.

Avustralya’daki Curtin Üniversitesi’nde epidemiyoloji ve biyoistatistik profesörü olan Dr. Gavin Pereira’ya nazaran, bu çalışmanın annenin kafein tüketimi ile çocuk uzunluğu ortasındaki nedenselliği tesirli bir halde gösterip göstermediği net değil. Pereira araştırmaya dahil değildi.

Pereira, Science Media Centre’a yaptığı açıklamada, “Bu çalışmada gözlemlenen korelasyon, hem kafein tüketimi hem de büyüme kısıtlamasının ortak bir nedeninin varlığıyla açıklanabilir, örneğin yoksulluk, gerilim ve beslenme faktörleri” dedi.

Neden daha küçük uzunluk tasası?​


Erken çocukluktaki daha kısa uzunluk yetişkinlikte de devam ederse, bu çocukların daha küçük uzunlukla bağlı kalp hastalığı ve diyabet üzere berbat kardiyometabolik sonuçlarla müsabaka bahtı olacaktır.

Lakin farkın yetişkinlikte de devam edip etmeyeceğini bilmenin bir yolu yok ve bunun üzere nüfus sonuçlarına odaklanan araştırmalar, ferdî ailelerin paniğe kapılması için bir neden değil, dedi Gleason.

Gleason, bu nüfus seviyesindeki eğilimlerin, kuruluşların tavsiyelerini yine değerlendirmeleri için öbür araştırmalarla birlikte ele alınması gerektiğini söyledi.

Gleason, geçmişte sırasında kafein tüketmenin fetüsü etkileyip etkilemediğine dair tutarsız çalışmalar olduğunu, lakin son yıllarda delillerin bir ortaya geldiğini söyledi.

Mevcut tüm araştırmaları gözden geçiren 2015 tarihli bir meta-analiz, kafein tüketimi ile daha küçük doğum boyutu ortasında bir doz karşılığı bağı olduğunu buldu. Ve 2020’de yapılan bir çalışma, gelişmekte olan bir fetüs için güvenli bir kafein düzeyi olmadığını ortaya koydu.

Kafein nasıl kesilir?​

Gleason’un uyardığı panik olmasa bile, birtakım beşerler kafeini azaltmak isteyebilir ve sonra bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunu görebilir.

Unutmayın, kafein kahve, çay, alkolsüz içecekler ve güç içecekleri yanı sıra kakao ve çikolatada da bulunur. Güçlendirilmiş atıştırmalık yiyeceklerde, kimi güç barlarında ve hatta kimi ağrı kesici ilaçlarda da bulunur.

Değişiklikler ruh halinizi yahut tıbbi durumlarınızı etkileyebileceğinden, rastgele bir değerli hayat stili yahut diyet değişikliğini her vakit evvel hekiminizle görüşmeyi unutmayın.

Kafein,Araştırma,Boy,Miligram,Fark,Hamile,Kahve,Fincan

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Hamileyken önerilen miktardan daha az kafein bile çocuğunuzun hayatını etkileyebilir