e
sv

Evrim Alasya İle Sıla Türkoğlu’ndan Özel Açıklamalar…

251 Okunma — 18 Mart 2023 01:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

SHOW TV’nin sevilen dizisi Kızılcık Şerbeti’nin oyuncuları Evrim Alasya ve Sıla Türkoğlu, hem diziyi hem de canlandırdıkları karakterlere dair samimi açıklamalarda bulundu. İşte Evrim Alasya İle Sıla Türkoğlu’ndan Özel Açıklamalar…

Evrim Alasya İle Sıla Türkoğlu’ndan Özel Açıklamalar…

SHOW TV’nin sevilen dizisi ‘Kızılcık Şerbeti’nde ‘Kıvılcım’ ve ‘Doğa’ karakterini canlandıran Evrim Alasya ile Sıla Türkoğlu, Episode Dergisi’ne kapak oldu…

“Tarifi Mümkün Olmayan Bir Acı Yaşadık”

Türkiye’yi yasa boğan, 11 vilayetimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 şiddetindeki yıkıcı sarsıntıların birinci gününden beri derpemzedeler için yardım davetinde bulunan Evrim Alasya ile Sıla Türkoğlu, mevzuyla ilgili fikirlerini aktardı.

“Tarifi mümkün olmayan bir acı yaşadık” diyen Evrim Alasya, “Toparlanması uzun sürecek bir acı bu. Bundan sonrasını konuşmak lazım artık. Bu ülke zelzele ülkesi. Bunun için somut hareketler nelerdir, nasıl tedbir alınmalı, biri başkalarıyla irtibata geçilip ülkece bunun için daima birlikte bu mevzuyla ilgili neler yapılmalı? Sarsıntısı mukadderat olmaktan artık çıkarmalıyız. Ferdi olarak bunun için çok gayret sarf etmeyi başıma koydum. Buradan da herkese çağrım olsun” tabirlerini kullandı.

Sıla Türkoğlu ise “Öncelikle hepimizin başı sağ olsun. Aslında söylemek istediğim çok şey var; ama bu türlü hassas bir mevzuyu lisana dökmek o denli kolay da olmuyor. Tek dileğim birebir acıyı bir daha yaşamamak ismine gerekli tedbirlerin bir an evvel alınması” diye konuştu.

“Bu İşi Aksi Köşe Olduğu İçin Kabul Ettim”

* Ekranların bu dönem en çok konuşulan işlerinden ‘Kızılcık Şerbeti’nde, ‘Kıvılcım’ karakterini oynuyorsunuz. ‘Kızılcık Şerbeti’nin bu kadar konuşulmasını bekliyor muydunuz? Farklı hayat üsluplarını, iki aile ve onların çatışmaları üzerinden anlatan bir dizi ‘Kızılcık Şerbeti’. Projeyi birinci okuduğunuzda neler hissettiniz, huzursuz etti mi bu durum sizi?

Evrim Alasya;

“Bu işi karşıt köşe bir iş olduğu için kabul ettim. Anlattığı mevzu bizim toplumsal olarak ana bahsimiz. Bir türlü aşamadığımız ve yanlış yerlerden bakıp birbirimizi hırpaladığımız bir husus. Bu öyküyle herkesi hem kendisiyle yüzleştirecek hem de ön yargılı olduğu şahısların hayatlarıyla yüzleşip onları anlayıp empati kurabilecek diye düşünüyorum zira biz empati yapmayı pek bilmeyen bir toplumuz. Herkes kendisiyle çok meşgul. Bu iş o açıdan beni çok heyecanlandırdı. Herkesin insan olarak zaaflarıyla, dehşetleriyle, sıkışmışlıklarıyla birebir yerde olduğunu gösteren bir iş, tahminen de diğerlerine da hak vermeyi öğrenebiliriz bu işle, kim bilir….”

Sıla Türkoğlu;

“İşin ses getireceğinin bence hepimiz farkındaydık. Ya sevilecekti, kederimizi anlatabilecektik ya da çok reaksiyon alacaktı. Bu durum alışılmış ki biraz huzursuz etti lakin inkâr edilse de toplumumuzda hepimizin ayrımcılıkla karşılaştığı vakitler olmuştur. Hepimizin yaşadığı ortak bir kaygıya iki taraflı değinen bir işin modülü olmak beni heyecanlandıran noktaydı….”

* Birinci kısımdan sonra verilen olumsuz yansılar, kısımlar ilerledikçe azaldı sanırım. Birinci kısımdan sonraki yansılar size neler düşündürmüştü?

Evrim Alasya;

“Evet, zira hepimiz ön yargılıyız. Yalnızca bir tanıtımla beşerler bana o kadar rencide edici şeyler yazdılar ki… Ne kadar kolay artık herkes için karşısındakini yok etmek. Nasıl ön yargılı, yabanî ve acımasızız birbirimize karşı, çok daha net gördüm. Beşerler ‘Yazdığım bir söze karşındakine nasıl bir yıkım yaratır?’ diye düşünemeyecek uyuşukluk da yaşıyor maalesef. Bana yazdıklarının onda birini ben söylesem siz düşünün neler olur, biraz adap diliyorum her birimize.”

“Oynadığımız Rollerin Bize Tesadüfen Gelmediğini Düşünürüm”

* ‘Doğa’, ülkü bir karakter ve ön yargıları olmayan biri aslında. ‘Doğa’yı sizden de dinleyebilir miyiz? Sizinle benzeri tarafları var mı?

Sıla Türkoğlu;

“‘Doğa’, 20’li yaşlarında. Mefkureleri olan, zeki ve güçlü bir bayan. Birinci başlarda aşktan kör olmuş bir kızdı benim için lakin bence biraz gözü açıldı. Şimdilerde ben, aşık ‘Doğa’dan daha çok anne ‘Doğa’yı hissediyorum. Oynadığımız rollerin bize tesadüfen gelmediğini düşünürüm daima, ‘Doğa’da da Sıla’ya misal hisler görüyorum. Kendini ezdirmiyor, bir şeyleri kabullenmektense sorgulamayı biliyor, ben de öyleyim. Mantık insanı değiliz ikimiz de, daha duygusal hareket ediyoruz.”

* ‘Kıvılcım’ çok köşeli bir karakter. Ön yargıları, kalıpları, kuralları var. ‘Kıvılcım’ı siz nasıl tanımlarsınız? ‘Kıvılcım’a bir dost tavsiyesi verseniz ne olurdu?

Evrim Alasya;

“‘Kıvılcım’, kurallı bir bayan. Birtakım kurallarla tertibini müdafaaya çalışıyor. O kuralları koymazsa ömründe, işinde sağladığı sistemin bozulması onun için vahim bir şey lakin kaçınılmaz da. Bu hepimiz için geçerli. ‘Kıvılcım’ büyük konuştuğu, ön yargılı olduğu, reddettiği, ‘Asla olmaz’ dediği ne varsa hepsiyle sınanıyor. Hepimiz üzere. Biz bu seyahatte ‘Kıvılcım’ın kırılma noktalarını, köşelerinin nasıl törpülendiğini görüyoruz.”

“Zorlukları Yaratan Biziz”

* ‘Doğa’ ve ‘Fatih’in bağlantısı birbirlerini çok sevmelerine karşın sorunlarla dolu. Birbirinden farklı ailelere sahip şahısların birlikteliği sizce sıkıntı mu sahiden? Büyükler bu bahiste haklı olabilir mi? Siz, aileniz istemediği bir bağ yaşayabilir miydiniz?

Sıla Türkoğlu;

“Zorlukları yaratan biziz. Birbirimize hürmet duymayı öğrenirsek, birbirimizi yargılamayı bırakırsak genel olarak zorlanmayabiliriz. Münasebette farklılıklar hoş lakin ortak bir lisan yakalamak gerekir. Başka türlü biraz güç olabilir. Bizim ailemizde özel hayata karşı daima hürmet var. Hiçbir vakit istemememize karşın direttikleri bir durum yaşamadık, yaşamayız da. O yüzden bu soruya verebileceğim bir karşılığım yok sanırım. (Gülüyor)”

* Muhafazakâr karakterlerin, ailelerin günlük hayatlarını, aile ve konut içi kurallarını bu kadar ayrıntılı gösteren birinci iş sanırım. Sizin aklınıza geliyor mu bu tip bir örnek?

Evrim Alasya;

“Ben bundan evvel ‘Kırmızı Oda’da bu türlü bir karakter oynamıştım, yani muhafazakâr kesitten bir karakter manasında diyorum. Onun dışında pek bu usul bir şey izlediğimizi hatırlamıyorum, toplumsal olarak yeni yeni yüzleşiyoruz bu durumla. Çok ötekileştirmişiz birbirimizi. Bunu aklınız başınıza gelmeye başladığı yaşlarda daha da net görmeye başlıyorsunuz. Bu sebeple bu yüzleşme güzelleşmenin de habercisi diye düşünüyorum.”

* Sıla Türkoğlu ile anne-kızı oynuyorsunuz. Sıla çok genç ve yetenekli bir isim. Onunla ilginiz nasıl?

Evrim Alasya;

“Sıla çok genç, yolun başında çok tertemiz bir kız. Çok da düzgün bir oyuncu, daha da düzgün olacak zira o kadar açık ki her şeye. Çok seviyorum onu. O kadar adaplı, o kadar kendini bilen olgun bir kız ki, ne kadar övsem az, inanın. Çok keyif alıyorum onunla çalışmaktan. Düzgün ki Sıla diyorum. Bunlar benim çok samimi hislerim yoksa kimse bana bunları söyletemez. Bu hususlarda Kıvılcım üzere sertimdir.”

“Kendi Doğrumuzu Bulmamız İçin Bu türlü Çatışmaların Olması Gerekir”

* Dizi farklı hayat biçimlerinden izleyici kitlesine sahip. Muhafazakâr bayanların da hayli samimi yorumlarını gördüm. ‘Doğa’dan olduğundan farklı bir insan olması isteniyor, ailenin bunu yapmaması gerekir üzere yorumlar mesela… Toplumun bu denli vakit sonra bu problemleri bu kadar açık ve sakin konuşmasına da katkısı oldu güya bu işin…

Sıla Türkoğlu;

“Öyle diyenler de var. “Yeni bir aileye girdin, ayak uydurmaya çalışacaksın tabii” diyenler de. (Gülüyor) Yanlışsız, değişkenlik gösterebilir. O yüzden kendi doğrumuzu bulmamız için bu türlü çatışmaların olması gerekir. Biz de onu yapmaya çalışıyoruz. Bir bildiri verebiliyorsak ne keyifli bize.”

* Aileleri bu kadar farklı hatta aksi iki kişinin birlikte olması, bu kadar sıkıntı mu?

Evrim Alasya;

“Çok güç bence hele ki herkes birbirine karşı ön yargılarla doluysa iki kişinin bile bir ortada yaşaması çok zorken iki farklı ailenin bir ortaya gelmesi sahiden daha da sıkıntı. Hepimiz bunu kendinden, kıyısından yaşamışızdır mutlaka”

“Meselemiz İnsan”

* Kızılcık Şerbeti, özünde bir aile ve bayan dizisi. Nesil çatışmaları, anne-çocuk bağlantıları üzerine de çok şey söylüyor. Dizide gençlerinin ön yargısızlığı, ‘Nursema’nın dönüşümü de dikkat cazip. Nerede duruyor ‘Kızılcık Şerbeti’, sorunu ne sizce?

Evrim Alasya;

“Meselemiz çok net: İnsan. Benim mesleğim insanı anlatır. İnsanın her halini… Bizim işimiz görünenin arkasındakidir, insanın gerçek halidir. Tüm karakterlerin art bahçesini görüyoruz bu işte. Ve art bahçelerini gördükçe onlarla bağ kuruyoruz, empati yapıyoruz. İnsanı tüm boyutlarıyla izliyoruz. Günün sonunda hayatta hepimizin birebir yerde, tıpkı şeylerle debelendiğini görüyoruz ve en değerlisi kendimizi nasıl bir yere sıkıştırıp kaldığımızla yüzleşiyoruz. Yüzleşmek çok kıymetli.”

* Evrim Alasya ile çalışmak heyecanlı mı? Z jenerasyonuna heyecansız deniyor ya, o yüzden soruyorum.

Sıla Türkoğlu;

“Beğenerek izlediğim bir oyuncuydu aslında. Onunla anne – kız oynamak beni doğal ki heyecanlandırmıştı, korkutmuştu da ancak güzel ki birlikteyiz. Evrim harikulade bir bayan. Hem sahnelerde hem de sahne dışında olan takviyesini hissetmek çok pahalı. Hoş bir ahenk yakaladık diye düşünüyorum.”

* Duru Tiyatro’da ‘İki Bekar’ oyununuz 7’nci döneme girdi. Bu yoğunluğu nasıl yönetiyorsunuz? Setten çıkıp tiyatroya mı koşuyorsunuz? Ya da tek boş gününüz de oyun mu sergileniyor?

Evrim Alasya;

“Ben çalışmayı seven biriyim. Sevdiğiniz işi yapınca yorgunluğu pek hissetmiyorsunuz. Oyun, konser, set hepsini dengeliyorum bir biçimde. Oyun da çok düzgün gidiyor, evet. 7’nci dönemimiz ve seyirci oyunu bırakmıyor. Bu da çok keyifli bir durum bizim için. Bir tiyatro için…”

* “Acı verecek kadar güzel” yazılı bir dövmeniz varmış, kendinizi bu türlü mi görüyorsunuz?

Sıla Türkoğlu;

“Aslında birinden aldığım en değişik iltifattı. “Sen acı çekmek için fazla güzelsin, acı verecek kadar güzelsin” demişti. Almanca bir deyimmiş. Ben de o denli bir anda yaptırdım. Kendimi düşünerek yaptırmadım. Üstüne düşündüğümde birden fazla vakit hayatta da hoş olan her şey acılı, kuvvetli süreçlerden geçtikten sonra oluyor. Yaşanılan zorluklar, hoş olanı daha da değerlendiriyor. Şu an bana edilen iltifattan fazla hayatın kimi gerçekleriyle yüzleşmemi sağlıyor.”

* Şöhretle aranız nasıl? Çok ilgili olmadığınızı kestirim ediyorum, o manada tiyatro kökeniniz ağır basıyordur lakin bir yandan da daima yüksek reytingli dizilerle birlikte milyonlarca insan tarafından takip ediliyorsunuz.

Evrim Alasya;

“Ben kolay yaşamayı severim, o denli yaşarım. Hayatımda bir şey değişmedi. Değişmemesi için de uğraşıyorum, zira cam fanusta yaşamak olur tam zıddı. Benim işim oynamak. Oynuyorum, hayatıma devam ediyorum hatta birtakım durumlarda zorlaşıyor hayat maalesef. Beşersin, bazen kimseyle iş konuşmak istemiyorsun lakin konuşmak istemediğini anlamıyorlar ancak yapacak bir şey yok. Bizim işimizin cilvesi bu nokta, sıkıntı diyorum. Zira toplumsal hayatında yaptığın işten, oynadığım rolden uzaklaşmak, ruhunu dinlendirmek istiyorsun lakin her vakit mümkün olmuyor. O yüzden biz oyuncular orta ara kaçarız uzaklara.”

* Sizden evvelki kuşak münasebet yaşadığı vakit yakalanıp haber olmaya bayılırdı. Yeni kuşak biraz daha kendi için ilgi yaşıyor üzere. Bu bahiste ne düşünüyorsunuz?

Sıla Türkoğlu;

“Bence de biraz bize özel kalmalı lakin ekstra bir saklama uğraşına da girilmemeli. Olağan insanlarız hepimiz. Bu kadar büyütülmemeli. Bir gün hayatımda nitekim âşık olduğum ve güvendiğim biri olursa saklama gereksinimi hissetmem.”

* Aslan burcusunuz, otokontrol daima sizde mi olmalıdır? Özel hayatınızda bunun ziyanını gördünüz mü? Ben bir aslan olarak çok gördüm de dertleşmek istedim.

Evrim Alasya;

“Maalesef… Beni çok daha yeterli anlıyorsunuzdur o vakit. (Gülüyor) Doğal ki gördüm, görmez olur muyum? Her şeyin aşırısı felaket getirir, demiş Aristoteles. Bu hoş bir özellik ancak aslanlar da dozu biraz kaçıyor galiba, onu dengelememiz kaide.”

‘Kızılcık Şerbeti,evrim alasya,Sıla Türkoğlu

SHOW TV’nin sevilen dizisi Kızılcık Şerbeti’nin oyuncuları Evrim Alasya ve Sıla Türkoğlu, hem diziyi hem de canlandırdıkları karakterlere dair samimi açıklamalarda bulundu. İşte Evrim Alasya İle Sıla Türkoğlu’ndan Özel Açıklamalar…

Kaynak: Magazin Haberleri

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Evrim Alasya İle Sıla Türkoğlu’ndan Özel Açıklamalar…