e
sv

Çocukların konuşmasını geciktiren etkenler

754 Okunma — 26 Kasım 2022 23:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Tablet ve telefonlar çocukların konuşmasını geciktiriyor.

Eskiden mahalle kültürü vardı, her çocuk aslında sokakta büyürdü. Top oynamalar, saklambaçlar, koşuşturmalar derken sokakta öğrenilirdi her şey. Günümüzde ise bu kültür yavaş yavaş yok olmakta ve asla dolduramayacak olsa da yerini tabet ve telefonlara devrediyor. Ancak unutmayalım ki çocuklar ağlamasın, sussun diye ellerine verdiğimiz o tablet ve telefonlar aslında çocukların gelişiminde hayli ziyanlı olabilir.

Çocuklara erken yaşta verilen telefon, tablet ve televizyonun konuşmalarının gecikmesinde çok büyük tesire sahiptir. Elinde uzun saatler telefon ve tabletle uğraşan çocukların konuşma marifetleri yavaş ilerler.

  Yapılan araştırmada 119 anne ile çalışılmış ve annelerin çocuklarının toplam ekran müddet ortalaması 3.30 saat olduğu tespit edilmiştir.  

2 saat ve üstü ekran müddeti olanlarda düşük bağlantı skoru elde edilmiştir. Kısacası 2 yaşından evvel hiçbir ekranla baş başa bırakılmamalıdır. Ekran müddeti bütün vakitler dahil edilir. Yani çocuğun elindeki tablet, telefon vaktinden hariç televizyon izlemesi de bu müddete dahildir.

Telefon, televizyon, tablet üzere aygıtlarda uzun vakit geçirildiğinde çocukların hareketlerini kısıtlar, çocukları pasifleştirir ve fizikî gelişimlerini olumsuz tesirler ve obezite ve başka sıhhat meselelerine taban hazırlar.

Çocuklarla zihinsel ve bedensel marifetlerini geliştirecek oyunlar oynayabilir, birlikte vakit geçirmeye ve onlarla sık sık konuşmaya ihtimam gösterilmelidir.

Çocuk Gelişimi Eğitimi konusunda uzman isimlerden İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Prof. Dr. M. Meziyet Arı bu hususa ait şu açıklamaları yapmıştır;

  “Tablet, cep telefonu üzere teknolojik aygıtların 3 yaşından evvel kullanılması konuşmanın gecikmesine yol açabilir. Ayrıyeten çocukların yetişkinlerle ve öbür çocuklarla etkileşimlerini sınırlayarak toplumsal duygusal gelişimlerini de olumsuz tesirler. Tablet, telefon ve gibisi aygıtlarla geçirilen uzun vakit dilimleri çocuğu pasifleştirir ve hareketli olmasını kısıtlayarak fizikî gelişimini olumsuz tesirler. Obezite ve öbür sıhhat sıkıntılarına taban hazırlar. Birçok araştırma bulgusu 30’uncu aydan evvel ekranda geçirilen vakit arttıkça çocukların gelişiminin yavaşladığını göstermektedir.”

İpucu

Çocuk,Telefon,Gelişim,Tablet,Zaman,Ekran

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Çocukların konuşmasını geciktiren etkenler