e
sv

Bu besinleri yemezseniz bebek gibi cilt hayal olacak!

69 Okunma — 19 Aralık 2023 19:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Cil sıhhati için kullanılan kozmetik eserler ne kadar tesirli olsa da destek olarak tüketmeniz gereken besinler var… İşte cildi pürüzsüzleştiren besinler!

Eğer diyetinize antioksidanlar, vitaminler ve temel mineralleri eklemiyorsanız, hiçbir cilt bakım rutini işe yaramayabilir.

Beslenme alışkanlıkları cilt hücrelerini besler, oksidatif gerilimi azaltır, kolajen üretimini teşvik eder, nemlendirir ve öbür birçok metabolik faktörü düzenler, böylelikle sağlıklı ve genç bir cilt korunur.

İşte cildinizi sağlıklı ve parlak tutmanıza yardımcı olacak besinler…

Pürüzsüz bir cilt için en uygun besinler

Zerdeçal

Zerdeçal, altın sarısı bir kök olarak bilinir ve ekseriyetle baharat olarak kullanılır. Zerdeçalın etkin bileşeni olan kurkumin, antimikrobiyal, antioksidan, anti-inflamatuar ve antineoplastik özelliklere sahiptir. Zerdeçalın tüketilmesi yahut cilde uygulanması, sedef hastalığı, cilt kanseri, hiperpigmentasyon, cilt enfeksiyonları ve cilt yaşlanmasının tedavisine katkı sağlayabilir.

Domates

Domatesler, likopen ismi verilen bir karotenoid bakımından zengindir ve birebir vakitte tatlı kırmızı rengini verirler. Likopen, ciltteki toksik oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olur, böylelikle döküntüler ve sivilceler üzere meseleleri azaltabilir.

Havuç

Havuç, beta-karoten ismi verilen bir karotenoid bakımından zengindir ve turuncu rengini kazandırır. Beta-karoten, antioksidan özelliklere sahiptir ve hücre ve DNA hasarını önlemeye yardımcı olur. Lakin çok ölçüde tüketimin cilt renginde değişikliklere neden olabileceğini unutmayın.

Avokado

Avokadolar, A, E, C, K, B-6 vitaminleri, folat, niasin, pantotenik asit, riboflavin, kolin, lutein, potasyum, magnezyum, sodyum, fitosteroller, tekli doymamış yağlar ve çoklu doymamış yağlar açısından zengindir. Bu sağlıklı yağlar cildin yaşlanmasını önler, güneşin zararlarından korur, cildi nemli meblağ, güçlendirir ve gençleştirir.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Ispanak, roka, lahana, marul, lahana, turp yeşillikleri, pancar yeşillikleri ve daha fazlası üzere yeşil yapraklı sebzeler, A ve E vitaminleri ile minerallerin kusursuz bir kaynağıdır. Yeşil yapraklı sebzeler ayrıyeten beta-karoten bakımından zengindir ve ziyanlı oksijen radikallerini temizlemeye yardımcı olur, böylelikle yaşlanma, kırışıklık ve cilt kanseri riskini azaltır.

Meyveler

Yaban mersini, çilek, böğürtlen, goji meyveleri, bektaşi üzümü, kızılcık ve ahududu üzere meyveler, C vitamini, tanen, diyet lifi, fenolik asit ve flavonoidler bakımından varlıklı kaynaklardır. Bu meyvelerin yüksek antioksidan içeriği, cilt sıhhatini güzelleştirmek ve yaşlanmayı geciktirmek için kıymetlidir. Ayrıyeten DNA hasarına karşı savaşır ve cilt kanseri riskini azaltır.

Yağlı Balık

Doğal olarak yakalanan somon üzere yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri ve astaksantin bakımından zengindir. Omega-3 yağ asitleri cilt sıhhatini dayanaklar ve astaksantin, güneş hasarına karşı muhafaza sağlar ve yaşlanmayı yavaşlatır.

Narenciye

Portakal, greyfurt, misket limonu, limon, mandalina ve daha fazlası, güçlü bir antioksidan olan C vitamini açısından zengindir. Bu antioksidanlar özgür oksijen radikallerini temizler ve DNA’yı korur, bu da yaşlanma sürecini geciktirebilir.

Yoğurt

Yoğurttaki probiyotikler sindirimi düzenler. Uygun sindirim ve bağırsak sıhhati, cilt sıhhatiyle irtibatlıdır zira yeterli sindirim, toksinlerin bedenden atılmasına yardımcı olur ve bu da sivilce ve pigmentasyon üzere meseleleri önleyebilir. Bilim insanları ayrıyeten yoğurt tüketiminin yahut topikal uygulamanın cilt sıhhatini büyük ölçüde iyileştirebileceğine inanmaktadır.

Yeşil Çay

Yeşil çayın sayısız sıhhat yararı vardır. İçerdiği epigallokateşin-3-gallat (EGCG) isimli bir polifenol, antioksidan, anti-inflamatuar ve anti-tümör özelliklere sahiptir. Bilim insanları, yeşil çaydaki EGCG’nin cildi UV radyasyonundan koruduğunu ve oksijen radikallerini etkisiz hale getirdiğini göstermektedir. Bu, cilt döküntülerini, güneş yanıklarını, cilt kanserini ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olabilir.

Karpuz

Sulu karpuzlar, likopen, C vitamini (antioksidan) ve orta ve kısa zincirli yağ asitleri bakımından varlıklı bir kaynaktır. Bu meyve cildi oksidatif hasardan korur, oksidatif gerilimi azaltır, DNA’yı korur, yaşlanmayı geciktirir ve kanserle savaşır. Ayrıyeten erken kırışıklıkların ve ince çizgilerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Güzellik

Cilt,Yaşlanma,Yağ,Yeşil,Antioksidan,Yardımcı,Meyve,Asit,Cildi

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Bu besinleri yemezseniz bebek gibi cilt hayal olacak!