e
sv

Bebeğinizin gözleri ve görüşü anne karnında nasıl gelişir?

835 Okunma — 21 Kasım 2022 14:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Anne karnında bebeğinizin gözleri ışığı ve biçimleri algılayacak kadar düzgün gelişir. Bebekler 27. hafta civarında anne karnında gözlerini açarlar ve 31. haftadan itibaren parlak bir ışığa reaksiyon verirler. Doğumdan evvel bebeğinizin görüşü…

Anne karnında bebeğinizin gözleri ışığı ve biçimleri algılayacak kadar güzel gelişir. Bebekler 27. hafta civarında anne karnında gözlerini açarlar ve 31. haftadan itibaren parlak bir ışığa reaksiyon verirler. Doğumdan evvel bebeğinizin görüşü bulanıktır, lakin anne karnında bile bebeğiniz objelere odaklanabilir, objeleri takip edebilir ve tek bir renk görebilir – kırmızı!

Bebeklerin gözleri anne karnında ne vakit gelişir?​

Bebeğinizin gözleri, gelişmekte olan beyinden iki küçük çıkıntı olarak başlar. Hamileliğin 6. haftasından itibaren bu büyümeler içe gerçek katlanmaya başlar ve iki fincan gibisi yapı oluşturur. Bu yapılar genişledikçe, sonunda ana optik sonu barındıracak bir sapla beyne bağlı kalırlar.

Yaklaşık 7. haftada, gözün görmeyi sağlayan ana kısımları – kornea, iris, gözbebeği, lens ve retina – gelişmeye başlar ve yalnızca birkaç hafta sonra neredeyse büsbütün oluşurlar.

Yaklaşık 10 haftalıkken, bebeğinizin göz kapakları kapalı olsa da artık vardır. Ve işte enteresan bir gerçek: Bebeğinizin gözyaşı kanalları yaklaşık 8. haftada gelişmeye başlasa da, doğumdan sonraki birkaç haftaya kadar büsbütün oluşmaz (ve prematüreler için bu daha da uzun sürebilir). Bu, bebeğinizin gözyaşı üretiminin birkaç haftalık olana kadar tam potansiyeline ulaşmadığı manasına gelir.

Bebekler ne vakit gözlerini açar?​

Bebeğinizin gözleri birinci olarak hamileliğin 27. haftasında, ikinci trimesterinizin sonunda açılır. 31. haftaya gelindiğinde, gözbebekleri daralabilir, genişleyebilir ve ışığı algılayabilir.

Doğumdan evvel bebek görme gelişimi​


Bebeğinizin görüşünü anlamak için, gözün kısımlarını ve nasıl gördüğümüzü bilmek yararlı olacaktır:

Kornea, gözün ön tarafında bulunan ve ışığın içeri girmesini sağlayan şeffaf “pencere”dir.

Gözün ortasındaki karanlık nokta (gözbebeği) ve gözbebeğini çevreleyen pigmentli kısım (iris) içeri giren ışık ölçüsünü belirler. Parlak ışıkta iris genişler ve gözbebeği küçülerek ışık ölçüsünü kısıtlar. Karanlıkta iris küçülür ve gözbebeği büyür ve mümkün olduğu kadar çok ışığın içeri girmesine müsaade verir.

Işık göze girerken, ışığı gözün gerisine yanlışsız yönlendiren gözbebeğinin ardındaki bir yapı olan merceğe çarpar. Yakın yahut uzaktaki objelere odaklanmak için merceğin biçimi değişir.

Gözün ardındaki katmanlı yapı (retina), çubuklar ve koniler ismi verilen milyonlarca ışığa hassas hücre içerir. Çubuklar loş ışıkta görmemize yardımcı olur ve koniler rengi algılar. Bu bilgi, optik hudut boyunca, gördüğümüz manzaraları anlamlandırdığımız beyne iletilir.

Birinci üç aylık periyodun başlarında gözün ana kısımlarını geliştirdikten sonra, bebeğiniz gebeliğin 10. haftasında çubuklar ve koniler oluşturur.

31. haftada, gözbebekleri, gözlerin daha fazla yahut daha az ışık almasına müsaade vererek daralabilir ve genişleyebilir. Bebeğiniz bu noktada konilerden çok çubuklara sahip olduğundan, biçimlerin soluk çizgilerini algılayabilir, lakin renklerini algılayamayabilir.

Ayrıyeten 31. haftada bebeğiniz parlak ışığa reaksiyon olarak göz kırpabilir. Karnınıza bir el feneri tutarsanız, bebeğinizin çırpınma ve kıpırdanma patlamalarıyla reaksiyon verdiğini hissedebilirsiniz.

32. haftada bebeğiniz çok uzakta olmayan büyük objelere odaklanabilir ve bu odaklanma yeteneği doğuma kadar bu halde devam eder.

34. haftada bebeğiniz hareketi takip edebilecek ve birinci rengi olan kırmızıyı görecektir. Neden kırmızı? Bu, rahminizin içinin rengidir, bu nedenle evvel kırmızı için koni hücreleri gelişir.

Bebeğinizin doğumdaki görüşü, hamileliğin 36. haftasındaki ile çabucak hemen birebirdir. Yeni doğan bebeğinizin gözleri fizikî olarak görme yeteneğine sahip olsa da, beyinleri tüm bu görsel bilgileri işlemeye hazır değildir, bu nedenle işler bir mühlet epeyce bulanık kalır.

Yavaş yavaş, gözler ve beyin ortasındaki görsel yol olgunlaştıkça, bebeğiniz daha fazla renk görebilir. Odaklanma yetenekleri de gelişir ve derinlik algısı gelişir. Bebeğiniz 8 aylık olduğunda, neredeyse sizin kadar yeterli görebilecek .

Bebeğinizin göz rengi​

Doğumda bebeğinizin gözleri mavi yahut gri olabilir. Bunun nedeni, yeni doğmuş bir bebeğin süseninde, gözlere rengini veren pigment olan çok fazla melanin bulunmamasıdır.

Aylar geçtikçe bebeğinizin irisindeki hücreler daha fazla melanin üretmeye başlar. Bebeğinizin son göz rengi, sizden ve eşinizden miras aldıkları genler tarafından belirlenen melaninin ne kadar geliştiğine bağlıdır. Mavi, gri ve yeşil gözlerde daha az melanin bulunurken, kahverengi gözlerde daha fazla melanin bulunur.

Bebeğiniz yaklaşık 9 aylık olduğunda, gözleri muhtemelen kalıcı renklerine yerleşecektir.

Hamilelik sırasında bebeğinizin görüşünü nasıl desteklersiniz?​

Bebeğinizin gözlerinin sağlıklı gelişimi için değerli bir besin hususu olan bol ölçüde beta-karoten alın. Havuç, tatlı patates ve kabak üzere sarı, turuncu ve kırmızı meyve ve sebzelerde bol ölçüde bulunur. Bedeniniz beta-karoteni , bebeğinizin görüşünü destekleyen ve sizin için de yararları olan A vitaminine dönüştürür. Doğum yaptıktan sonra dokuların onarılmasına yardımcı olur, enfeksiyonlarla savaşır, bağışıklık sisteminizi dayanaklar ve yağları metabolize eder.

Not: Hamilelik sırasında, yüksek dozlarda doğum kusurlarına ve karaciğer toksisitesine neden olabilen bir A vitamini tipi olan retinol almamak değerlidir. Kimi vitamin desteklerinde ve akne ilaçlarında bulunur. (Yine de meyve ve sebzelerden istediğiniz kadar beta-karoten almak inançlıdır.)

 

Göz,Gözün,Işık,Rengi,Neden,Başlar,İçe,Kırmızı,İris,Görüşü,Melanin,Işığı,Gözleri

 

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Bebeğinizin gözleri ve görüşü anne karnında nasıl gelişir?