e
sv

İnovasyon nedir?

1782 Okunma — 26 Mart 2022 21:02
inovasyon nedir
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Latince kökenli olan İnovasyon ‘’ innovare’’ yenilik kelimesinden türetildi. TDK sözlüğüne göre yenileşim olarak belirtilmiştir. İnovasyon nedir? Denilince değer olgusu olarak belirtilmektedir. Yani inovasyon denildiği vakit değer katan yenilik olarak anlatılmaktadır. Ortaya çıkan buluşlar ve yenilikler bazen inovasyon olmayabilir. Yapılması ve akıllara gelmeyen fikirler akıllara gelir. İnovasyon kendi içerisinde bazı çeşitleri barındırır.

Yenilikçi düşünme ile firmalar değişim göstermeye ve birçok yeniliklere açık olmasından dolayı yeni fikirler ve yaratıcılık üzerine yatırımlarını en iyi şekilde yaparlar. Yenilikçi olarak düşünmek yapılmak istenen işlerde başarı sağlar. İnovatif düşünme ile ortaya çıkan sorunların giderilmesinde önemli bir sistem olarak görülür. İnovasyon’da en önemli nokta yapılan işlerin dünya üzerinde ilk değil yapılmış olan yeni işlerin kullanıcı ve tüketici açısından değer katmasıdır. Değişimin alanına göre inovasyon 5 kısımda ele alınır.

İnovasyon Nedir? Kısımları Nelerdir?

 • Pazarlama İnovasyon
 • Organizasyonel İnovasyon
 • Ürünlerin İnovasyonu
 • Hizmetlerin İnovasyonu
 • İşin model yönünden İnovasyonu

Pazarlama İnovasyonu

Ortaya çıkan ve üretimi yapılan ürünlerin Pazar payının desteklenmesi ve buna katkıda bulunulması faaliyetlerini içerisine alır. Burada inovasyon’un görevi Pazar başarısı ortaya çıkar. Yani Pazarlama inovasyonu Pazar ve müşteri ile olan ilişkileri kontrol etmeye yarar. Ürünler ve yapılan hizmetler aynı olmakla beraber bu ürünü tüketiciye sunum şekli farklı olmaktadır.

Organizasyonel İnovasyon

Devamlı olarak iyileştirmeler yapmak ve yeni çözümler üretmek amacını içerisine alır. Yapılan organizasyon ile ortaya çıkan yenilikler süreç ve organizasyonun yapısını etki altına alır. Bunlar organizasyon yenilikleri ve süreç yenilikleri olarak belirlenir.

Ürünlerin İnovasyonu

Teknolojinin gelişimi yeni ürünlerin çıkışı veya eski ürünlerin yeni teknoloji ile değişim göstererek piyasaya sürülmesi yenilik olarak görülür. Örnek olarak Robot süpürgelerin üretimi. Diğer süpürgeler insan yardımı olmadan iş yapamaz fakat robot süpürgeler uzaktan kumanda veya akıllı telefonlar yardımı ile evin temizliğini yapmaktadır. Ürünlerin inovasyon’u oldukça fazla araştırmalar yaptıran inovasyon olma özelliğini taşır.

Hizmetlerin İnovasyonu

Faaliyette olan kuruluşlar yani firmalar müşterilerine elle tutulan bir ürün satmak zorunda değiller. Teknolojik gelişmeyle bir Web sitesi kurarak müşterilerine buradan hizmet sunabilmektedirler. Burada müşterilere ürünler profesyonel bir şekilde sunulmaktadır. Hizmet inovasyonu denilince firmalar müşterilerine yeni hizmetlerin sunulması ve tanıtımının yapılması demektir.

İşin Model Yönünden İnovasyonu

Firmaların müşterilerine sunduğu ürünleri ve hizmetleri nasıl ulaştırdığı ve bu hizmetlerden elde ettiği gelir işin model yönünden inovasyon’u olmaktadır.

Nedir??

Bizi takip edin.

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

İnovasyon nedir?