e
sv

Hafta sonu yağmurlu havalara yakışır 5 film önerisi

616 Okunma — 26 Kasım 2022 23:00
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yağmurlu havalarda keyifle izleyeceğiniz birbirinden özel sinemalar…

Havalar hem soğuk hem kapalıyken kendini dışarı atamayan ve gezemeyenler meskende sıkılmak yok.

Bu hafta sonu için sizlerele yağmurlu havalarda keyifle izleyeceğiniz birbirinden özel sinemaları listeledik.

Kasvetli havalara uygun temalı sinemalardan oluşan bu listede eminiz ki sizlerin zevkine uygun bir sinemada yer alıyor.

Şimdiden keyifli izlemeler!

1) Not defteri (Notebook) / IMBD 8.4

Yaşlılar için yapılmış bir bakımevinde yaşayan ve etrafındakiler tarafından ‘Duke’ diye çağırılan ihtiyar adam sararmış defterinde yazılı olan bir aşk kıssasını okumaya başlar. Öykü 1940 yılında başlar. Güney Carolina’da yer alan Seabrook Adası’na Allie Hamilton isimli 17 yaşında bir genç kız gelir. Ailesiyle birlikte tatile gelen Allie, burada yaşayan Noah isimli bir gençle yakınlaşmaya başlar. Ortalarındaki sınıfsal ve ekonomik farklılıklara karşın birbirlerine duydukları hissi engellemez, doyasıya yaşamaya başlarlar. Lakin onları bekleyen ayrılık 2. Dünya Savaşı’nın kızışmasıyla birlikte gelmek üzeredir.
Ryan Gosling ve Rachel McAdams üzere son devrin yetenekli oyuncularını başrolünde izlediğimiz sinema savaş ve dramı bir ortaya getiren sinemalardan.

2) Blade Runner  / IMBD 8.1

Bıçak Sırtı, çekildiği yıldan çok uzak bir devirde, 2019 yılında, dünyanın artık distopik bir ömür alanı haline geldiği bir periyotta geçer. Tyrell üzere devasa üretici firmalar Replikant isimli, dış görünüm olarak insan tipinden ayırt edilemeyen robotlar üretmektedirler. Dünya dışı kolonilerin tehlikeli ve yasa dışı işlerinin halledilmesi için kullanılan bu robotlar, Blade Runners isimli özel polisler tarafından yakalanmaktadır. Uzman bir Blade Runner olan Rick Deckard, vazifesini bıraktığı bir esnada, Los Angeles’a gelen bir küme replikantı yakalamak için verilen son bir misyonu kabul eder. Lakin iki milyon insanın yaşadığı bu kentte görünüm olarak beşerden hiçbir farkı bulunmayan bu robotları teşhis etmek hiç kolay olmayacaktır.
Bilimkurgu çeşidinin üstadı Ridley Scott’ın başyapıtlarından biri olan sinema, distopik sinema cinsinin öncüllerinden biri olmasının yanı sıra bilimkurgu çeşidinin de en değerli örneklerinden biri olarak kabul görür.

3)Hayat Hoştur (Life is Beautiful) / IMBD 8.6

Hayat Güzeldir’de, başkahramanımız hayat dolu Guido’nun hoşlar hoşu öğretmen Dora’ya vurulur ve tüm mahzurlara karşın evlenirler. Akabinde bir de çocuk sahibi olan çiftin hayatlarındaki tüm pürüzler ortadan kalktığında savaş patlak verir. Yahudi oldukları için toplama kampına götürüldüklerinde Guido, oğluna esir kampının ve savaşın bir oyun olarak söyleyecek; oğlu, oyunu muvaffakiyetle tamamlarsa ödül olarak çok istediği bir oyuncak tankı ikram edecektir.
İkinci Dünya Savaşı’nın sivillerin üzerindeki yıkıcı tesirini beyaz perdeye en âlâ uyarlayan sinemalardan biri olan Hayat Hoştur, tüm aksiliklere karşın her daim bir umut ışığı olduğunu isminde olduğu üzere, içeriğinde de barındırıyor. Gösterime girdiği devir büyük ses getiren sinema Akademi’nin de büyük ilgisine nail olup, En Yeterli Yabancı Sinema, En Âlâ Erkek Oyuncu ve En Âlâ Müzik olmak üzere üç kolda Oscar mükafatı kazanmıştı.

4) Cennet Sineması (Cinema Paradiso) / IMBD 8.5

Cennet Sineması’nda Salvatore, mahallî bir sinema göstericisi olan Alfred ile tanıştığı periyotta şimdi genç bir oğlandır. Sinemayı tanıdıkça sevmeye; Alfredo’ya da orada kendisine bir iş bulması için yalvarmaktadır. En sonunda Alfredo, onu asistan sinema gösterici yapar. Salvatore yeni işiyle birlikte kurduğu hayal dünyasına birinci adımını atmış olur. Sinemaya olan aşkı ve Alfredo’ya karşı duyduğu sevgisi, günden güne büyüyecektir.

İtalyan sinemasının çıkardığı en pahalı yapıtlardan biri olarak kabul edilen Cennet Sineması, İtalya’nın büyük direktörlerinden Guiseppe Tornatore’nin en kıymetli yapıtlarından bir tanesi.

5)Yağmur Altında (Singin in the Rain) / IMBD 8.5

Singin’ in the Rain’de Don Lockwood, kendi yeteneklerini günden güne bileyerek geldiği bu son noktada, nihayet beyazperdenin en çok aranan ve en çok parıldayan yıldızlarından biri haline gelmiştir. Ulaştığı noktada yeri sağlam olan bu ünlü şahsiyetin itimadını kıracak kişi ise aktörleri birer birer reddedecek olan Kathy Selden olacaktır. Don, kendisine yapılanların üstesinden gelir gelmez Kathy’ye aşık olacaktır. Lakin öte yandan da seksi ve bencil Lina Lamont, Don’u kendisi için istemektedir.
Yalnızca kendi devrinin değil sinemanın da değerli klasikleri alınan sinema, birebir vakitte sinemanın başrollerinden birini de üstlenen Yine Kelly tarafından yönetildi.

Kültür Sanat

Film,Dönem,Oyun,Hayat,Savaş,Dünya

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Hafta sonu yağmurlu havalara yakışır 5 film önerisi