e
sv

Modaya uyup sağlığınızdan olmayın! AIDS’e bile yol açıyor…

65 Okunma — 19 Aralık 2023 15:12
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Kulak kıkırdağı delme trendinin sıhhat riskleri göz arkası edilmemeli… Kulak kıkırdağını delmek önemli sıhhat sıkıntılarına yol açabilir! İşte ayrıntılar…

Kulak kıkırdağını delip küpe takma trendi son vakitlerde yaygın olsa da, bu modanın sıhhat riskleri unutulmamalıdır.

Kıkırdak küpeleri tanınan olduğu için son vakitlerde sıhhat kuruluşları dışında, kuyumcular ve mücevher mağazalarında da kıkırdak delinmeye başlandığını görmekteyiz.

Ancak her yer, sıhhat kuruluşları kadar steril olmayabilir. Bu nedenle, yalnızca farklı görünmek için sıhhatinizi riske atmamak için kesinlikle bir sıhhat profesyoneline başvurmalısınız.

kulak kıkırdağını deldirirken nelere dikkat etmelisiniz?

Günümüzde kulak kıkırdağınızı delmenizi sağlayabilecek birçok yer bulunmaktadır, lakin bu süreci alelade bir yerde yaptırmak yoldukça yanlış bir tercihtir. Kıkırdak delme süreci, enfeksiyon riski ve öbür önemli sıhhat sıkıntılarına yol açabileceğinden, kullanılan aletlerin katiyetle steril olduğundan emin olunmalıdır.

Kronik sıhhat meselelerine sahipseniz, örneğin pıhtılaşma sorunu, kalp rahatsızlığı, nörolojik hastalıklar yahut diyabet üzere, kulak kıkırdağınızı delmekten kaçınmak daha sağlıklı bir seçenek olabilir. Bu nedenle, kulak kıkırdağınızı delmeden evvel kesinlikle bir sıhhat kuruluşuna başvurmalısınız. Aksi takdirde, yalnızca farklı görünmek uğruna, AIDS üzere önemli hastalıklara yakalanma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kulak kıkırdağını deldirme sürecinin sıhhate tesirleri nelerdir?

Kulak kıkırdağını küpelerle süslemek son vakitlerde bayanlar ortasında hayli tanınan bir moda akımıdır. Fakat kulak kıkırdağı hassas bir dokuya sahip olduğundan, delme süreci sırasında çeşitli sıhhat sıkıntıları ortaya çıkabilir.

Bu sıhhat sıkıntıları şunlar olabilir:

Kıkırdak delindikten sonra ağır kanama meydana gelebilir ve kanamayı denetim etmek güç olabilir. Kıkırdak, etli kısmına nazaran daha hassas olduğundan kanama daha şiddetli olabilir ve güzelleşme süreci daha uzun sürebilir.

Bu süreç nedeniyle üst kulak enfeksiyonu riski vardır. Enfeksiyonun belirtileri ortasında kızarıklık, iltihaplı akıntı ve ağrı bulunur. Bu durumu hafife almamalı ve tabip nezaretinde antibiyotik tedavisi görmelisiniz; zira enfeksiyonun güzelleşme süreci uzun olabilir.

Kulak kıkırdağınızı delerken bakteriyel enfeksiyon riski taşırsınız. Pseudomonas ismi verilen bu enfeksiyon, yüksek ateş ve kıkırdak deformasyonu üzere belirtilerle kendini gösterebilir.

Bu enfeksiyondan kurtulmak için hastanede tedavi görmek gerekebilir ve bu tedavi süreci uzun ve güçlü olabilir.

Sağlık

Sağlık,Enfeksiyon,Olabilir,Kıkırdak,İşlem

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Modaya uyup sağlığınızdan olmayın! AIDS’e bile yol açıyor…