e
sv

Masa başı çalışanlara kötü haber! O hastalığa yakalanma riski ikiye katlandı…

67 Okunma — 19 Aralık 2023 12:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Masa başı çalışanların birtakım hastalıklara yakalanma riski gün geçtikçe artıyor. Bu hastalıklardan birisi ise bilimsel bulgularla ortaya çıktı. İşte detaylar!

Alzheimer hastalığına yönelik son yıllarda ortaya çıkan değerli bir risk faktörü, beyin kan akışının azalmasıdır. Bu azalma, beden kitle endeksi ne kadar yüksekse, beyindeki kan akışının o kadar yavaşladığı ile alakalıdır. Uzmanlar, faal olmayan ömür üslubu sürdüren bireylerin Alzheimer hastalığı riskini artırabileceği konusunda uyarıyorlar. İşte, Alzheimer hastalığı riskini yükselten faktörler hakkında bilinmesi gerekenler…

ABD’deki araştırmacılar, hareketsiz bir ömür usulü benimseyen yetişkinler ortasında Alzheimer ve bunama riskinin kıymetli ölçüde arttığını tespit etti. Güney Kaliforniya Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi’nden oluşan bir takım, 60 yaş ve üzerindeki 50 binden fazla İngiliz yetişkine ilişkin bilgileri inceledi.

Alzheimer hastalığına katı sağlayan etmenler nelerdir?

Katılımcılar, bileklerine takılan aygıtlar sayesinde bir hafta boyunca 24 saat boyunca aktivitelerini izlediler. Bu aygıtlar, şahısların aktivite düzeylerini daima olarak takip edebiliyor ve oturma ile uyku ortasındaki farkı ayırt edebiliyorlardı.

Hareketsiz davranışlar ortasında, televizyon izlemek, otomobil kullanmak, görüntü oyunları oynamak, bilgisayar kullanmak, işe gitmek için oturmak yahut işyerinde masa başında oturmak üzere yaygın örnekler yer alıyordu. İştirakçiler yaklaşık olarak 6 yıl boyunca izlendi ve bu mühlet zarfında 414 bireye demans teşhisi konuldu.

Alzheimer riskini artıran faktörler nelerdir? 

Yapılan tahliller, günde 10 saatten fazla oturmanın Alzheimer hastalığı riskini artırdığını gösterdi. Günde 9 saate yakın mühletle oturarak vakit geçirenlerle karşılaştırıldığında, günde 10 saati hareketsiz geçirenlerin demans geliştirme mümkünlüğünün yüzde 8 daha yüksek olduğu görüldü.

Ayrıca, günde 12 saatten fazla oturanların demans teşhisi alma mümkünlüğünün yüzde 63 daha yüksek olduğu saptanırken, günde 15 saatten fazla hareketsiz çalışanlarda bu riskin 3 kat daha fazla olduğu görüldü.

Hareketsizlik alzheimer’a yol açar mı?

Araştırmaya katılan Profesör Tekrar Alexander, şunları lisana getirdi:

“Hareketsiz geçirilen mühletin nasıl biriktiğine bakılmaksızın, her gün 10 saatten fazla müddetle hareketsiz kaldıktan sonra demans riskinin süratle arttığını gördüğümüzde şaşırdık. Bu, demans riski ile hareketsiz geçirilen toplam mühlet ortasındaki ilgiyi açıkça gösteriyor.”

Sağlık

Risk,Hareketsiz,Saat,Süre,Kat,Demans,Alzheimer Hastalığı

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Masa başı çalışanlara kötü haber! O hastalığa yakalanma riski ikiye katlandı…