e
sv

Makarna ölümüne sebep oldu! Herkesin yaptığı hata bakın neymiş…

67 Okunma — 19 Aralık 2023 13:36
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Makarna yüzünden hayatını kaybeden gencin yaptığı kusur… Bunu siz de yapıyor olabilirsiniz!

Sofranın vazgeçilmez tatlarından biri olarak kabul edilen makarna, güçlü çeşitleriyle sıkça tercih edilen bir yiyecek olarak karşımıza çıkıyor.

Ancak, makarnayı yanlış bir formda saklamak, sıhhatimizi olumsuz etkileyebilir! Şayet makarnayı bu formda koruma ediyorsanız, önemli sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

İşte detaylar…

Makarna bir genç öğrencinin vefatına sebep oldu

Belçika’nın Brüksel kentinde yaşayan AJ isimli genç bir öğrenci, arkadaşlarıyla spor yapmadan evvel birkaç gün evvel hazırladığı kıymalı soslu bolonez makarnayı mikrodalgada ısıtarak tüketti. Lakin makarna birkaç gündür oda sıcaklığında beklemişti.

Spor sonrası mide ve baş ağrıları AJ’nin rahatsızlanmasına neden oldu. Üstüne üstlük kusma ve ishal üzere rahatsızlıklar da baş gösterdi. Ne yazık ki, AJ sıhhat problemlerine karşın doktora gitmeyi tercih etmeyip yatağına çekildi ve uyumaya çalıştı. Vakitle şikayetlerin tabiatıyla geçeceğini umuyordu.

Ertesi gün, AJ’nin okula gitmemesi arkadaşları tarafından kaygıyla karşılandı, ve ailesine haber verildi. Ailesi AJ’nin konutuna gitti, fakat ne yazık ki genç öğrencinin hayatını kaybettiğini gördüler. Yapılan otopsi sonucunda AJ’nin vefat nedeni Bacillus cereus bakterisine bağlı karaciğer nekrozu ve akut pankreatit olarak belirlendi.

Dolapta saklanmayan makarna hayatı tehdit ediyor

Bu trajik olay, besin saklamanın ne kadar kıymetli olduğunu bir defa daha gözler önüne seriyor. Zira AJ, makarnayı buzdolabında saklamadan ısıtarak tükettiği için hayatını kaybetti. Sabahın erken saatlerinde hayatını yitiren AJ, yemeğini yedikten yaklaşık 10 saat sonra bedeninde çoğalan bakterilere yenik düştü. Dışkı örneklerinde ‘Bacillus cereus’ bakterisinin varlığı tespit edildi.

Makarna dışında, pilavların da misal bir meseleye yol açtığı durumlar “kızarmış pirinç sendromu” olarak bilinir. Uzmanlar, süratle bozulan besinlerin hazırlandıktan sonra iki saat içinde soğutulmasını ve uygun şartlarda saklanmasını önermektedirler.

Gıdaları süratli tüketmeye dikkat edin

Buna ek olarak, taze kümes hayvanları, balık ve kıyma üzere yiyecekler, pişirildikten sonra çabucak tüketilmeli yahut dondurulmalıdır. Sığır eti, dana eti ve kuzu eti ise 3 ila 5 gün içinde tüketilmelidir.

Bu mevzuyla ilgili bir görüntü paylaşan Dr. Bernard, AJ’nin yaşadığı olayın az görüldüğünü belirterek, “Birçok insan, pişirdikleri makarnayı yahut başka erişte cinslerini bir sonraki güne saklar ve bu sorun yaratmaz. Lakin yiyeceği birkaç saatten fazla oda sıcaklığında bırakmaktan kaçının. Şayet yiyecek tuhaf kokuyorsa, üzülmek yerine daha dikkatli olmak her vakit daha iyidir” dedi.

Sosyal medya kullanıcıları, AJ’nin yaşadığı “kızarmış pilav sendromu” hakkında bilgi edindiklerinde şaşkına döndüler. Bir Reddit kullanıcısı, “Bitiremediğim pizzaları bir kenara bıraktıktan sonra birkaç gün boyunca yerim. Bu çeşit bir tehlikenin varlığını hiç bilmiyordum” derken, diğeri da şunları paylaştı:

“Kalan yiyeceklerin sizi hasta etmesini önlemek için, nişastalı besinleri uzun müddet oda sıcaklığında bırakmamaya dikkat edin. Nişastalı yiyecekleri mümkünse bir saat içinde soğutun ve yemeğe hazır olana kadar buzdolabında saklayın.”

Sağlık

Gün,Saat,Makarna,Yiyecek

magazinpark.com

Sıradaki içerik:

Makarna ölümüne sebep oldu! Herkesin yaptığı hata bakın neymiş…