e
sv

Koca bulamayanları şöyle alalım! Bu aşk kilidinin gizemli hikayesi sizi dumur edecek!

255 Okunma — 10 Mart 2023 15:48
avatar

admin

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Dünyanın birçok yerinde birbirine kenetlenmiş kilitleri görmüşsünüzdür. Pekala bu aşk kilitlerinin manasını daha evvel duymuş muydunuz?

Abone Ol

  Dünyanın birçok yerinde aşklarını bir kilitle kenetlemiş, kilitleri de sonsuz aşklarının nişanesi olarak köprülerde sergilemiş aşıkların anıları onlar. Nereden geliyor bu romantizm derseniz şayet, yürek burkan bir aşk kıssası sonucu ortaya çıkıyor aslında.  

     

Birinci Dünya Savaşı sırasında Nada isimli bir öğretmen Relja isimli bir Sırp askere aşık olur ve nişanlanırlar. Ama Relja savaşmak için gittiği Yunanistan’da diğer bir kıza aşık olur ve bir daha geri dönmez. Nada buna dayanamaz ve kısa müddette ölür. 

Trajik öykü kasabada da duyulmuştu. Öbür genç bayanlar olaydan rahatsız olmuşlardı ve kendi aşklarının ölümsüzlüğünü sağlamak için gelecek yüzyıllara yayılacak olan aksiyonu başlattılar.  

Genç bayanlar toplu halde yüzlerce asma kilit satın aldı. Nada ve Relja’nın sistemli buluşma noktası olarak bilinen bir köprüye bağlamadan evvel, isimlerini ve sevgililerinin isimlerini kilitlere yazdılar. Anahtarlar daha sonra sadakati sağlamak için ırmağa atıldı. 

   

Yıllarca süren bu aşkın alışkanlığı dünyanın birçok yerinde köprüleri doldurdu fakat her şeyin olduğu üzere aşkında fazlası ziyandır. Birçok köprü korumalıkları devrilme tehlikesiyle karşılaşınca bu kilitler kaldırıldı. Fakat Güney Sırbistan kendi batıl inançlarına inanıyordu. Aşk Köprüsüne yapıştırılan kilitler hiçbir vakit sökülmemişti. 

Kültür Sanat

Aşk,Köprü,Kilitle

magazinpark.com

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Koca bulamayanları şöyle alalım! Bu aşk kilidinin gizemli hikayesi sizi dumur edecek!